Únor 1948 byl vyústěním historických událostí

Vítěznému únoru předcházelo mnoho historických událostí, které nutně musely vyústit ve společenskou a politickou změnu ve směřování Československa

Opojení čerstvě získanou samostatností byli Čechoslováci ochotni první republice odpustit mnohé. Hlavně ti majetní. Do chudiny, která se dožadovala zlepšení svých podmínek, střílelo četnictvo. A v zájmu právě těchto neprivilegovaných mužů, žen a dětí vznikla KSČ, připravená bojovat za ně na všech frontách. A dokázat to měla škodolibostí dějin v záhy vypuklé druhé světové válce. A obstála. Když do rukou gestapa padl první ilegální výbor KSČ, okamžitě se zrodil druhý. A pak třetí. Komunisté se nikdy nevzdali.

A právě touhle svojí houževnatostí, spolehlivostí, prolidovou orientací a touhou po sociální spravedlnosti si KSČ získala přízeň prostých lidí. Těch lidí, kteří se nechtěli vrátit pod drtivá kola prvorepublikového kapitalismu. Lidí, kteří byli zklamaní zradou západních spojenců, zklamaní Mnichovem.

Skončila válka a lidé měli chuť a touhu budovat společně lepší svět pro všechny, nejen pro ty bohaté a mocné. To se potvrdilo ve volbách roku 1946, kdy KSČ získala silný politický mandát. A protože nelze v jedné vládě stát rozkročený mezi touhou obnovit kapitalismus a budovat socialismus, dostavila se politická krize. Rozhodující slovo pronesli sami pracující, kteří opakovaně spontánně vyšli do ulic na podporu KSČ. 24. února 1948 proběhla generální stávka, které se zúčastnilo na 2,5 milionů lidí. Den poté prezident Beneš podepsal komunistický návrh na rekonstrukci vlády a KSČ tak byla svěřena vedoucí úloha ve spravování republiky.

Tento den byl tehdy právem vyhlášen dnem »Vítězství československého pracujícího lidu« a jako takový si jej dnes připomínám.

Petra Prokšanová

Související články

6 KOMENTÁŘŮ

  1. Vítězný únor proběhl,ale další kroky podřezávaly větev myšlence socialismu. A jaké kroky??

    Nucená kolektivizace přinesla často do vesnic zlo. Kovozemědělci s dvěma hektary i méně začali rozhodovat koho vystěhují ze vsi a koho nechají. Po vystěhování chyběli lidi právě do těch JZD.

    Znárodnění každého kominíka, krejčího a truhláře znamenalo výrazné omezení služeb a vytvořené komunální služby na městech nestačily služby poskytovat rychle.

    Myšlenka socialismu dobrá, ale byli to právě mnozí členové KSČ, kteří ji od samého počátku uměli pouštět žilou.
    A to píši jako starý levicový volič

  2. Komunisté měli vzor v Sovětském svazu a když přišel Gorbačov s nabídkou změn ,tak se rozpoutalo peklo o moc v SSSR.Komunisté ztratili oporu a nenašli svou tvář ,protože osmašedesátníci chtěli kapitalismus.Začátek konce komunistů začal v roce 1985. Mít svou politiku v centru Evropy je těžké ,ale dnes je jisté ,že Rusko je záštitou. „Kdyby“ komunisté po roce 1985 otevřeli částečné hranice a začali zaplavovat trh cizinou atd. i na úkor zadlužení pak možná socialismus měl šanci.

    • To ne. Takhle postupovalo Polsko a ocitlo se tehdy na pokraji krachu. Vedení ČSSR postupovalo ekonomicky správně, těžko by to kdo zvládl lépe.

  3. Vítězný Únor by měl být zopakován v rozbitém Československu. To je jediná naděje pro tuto nešťastnou a zplundrovanou zem, která je kapitalisty zničená a vyjedená jako po proběhlé válce. Ukázalo se, že před listopadovým pučem 1989 komunisté hospodařili a spravovali Československo dobře. Je třeba se k tomu vrátit a napravit ten chlív po Fialovi a Rychetského Pětikoalici a Pavlovi.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy