Říká se, že pachatel se vrací na místo činu. I když si jako pachatel nepřipadám, i já se minulý týden vrátil do míst, kde jsem jistý čas býval skoro denně. Vlastně to ani nebyl celý týden, byly to tři dny. Jednou jsem tam byl soukromě, jednou pracovně a jednou něco mezi – původně soukromě, ale bylo to tak zajímavé, že o tom musím něco napsat.
Mám na mysli podvečer s Matějem Stropnickým na téma Strategie míru v Ateliéru PV9. Byly to velmi zajímavé dvě hodiny, kdy první část patřila Matějovi a druhá diskuzi. Kdo ho zná, nebyl překvapen, jak svou řeč pojal. Nejlepším řešením by bylo přepsat ji celou, protože si to zaslouží, ale je možnost si celou akci pustit na internetu.
Musím přiznat, že nejvíce mne zaujala část, kterou zahájil slovy: »Václav Bělohradský, kterého mám docela rád, velmi odvážně letos napsal do Salonu Práva, přestože si můžeme říct, že je postmoderní filozof, liberál atd.« Zmínil dva jeho články Diagnóza: unipolární porucha a zejména Svět včerejška: rekviem.
V tom druhém Stropnického zaujala pasáž o knize Karla Jasperse z roku 1958 Atomová bomba a budoucnost lidstva. Politické vědomí v naší době, protože »zhruba před měsícem to chvíli vypadalo, že jaderný konflikt je znovu reálný.« Jaspers v knize píše: »Podmínkou svobody a míru je skutečná, celosvětová, neomezená svoboda zveřejňování. Princip pravdivosti vyžaduje: uznávat fakta; stavět se na stanovisko druhého; vidět diferencované zájmy; přiznávat skutečné motivy vlastního jednání.«
A právě posledních pět slov Matěj několikrát zopakoval, protože si nevzpomíná, že »by je v politice někdy někdo dodržoval«, a přidal i další důležitou a klíčovou myšlenku Bělohradského eseje i Jaspersovy knihy: zachování otevřené komunikace s ideovým soupeřem. Dal to do souvislosti s výsledkem nedávných voleb v USA a slovy ukrajinského prezidenta Zelenského o stáhnutí podmínky, že s Putinem se jednat nebude.
Tento podvečer mě donutil si oba zmiňované Bělohradského materiály najít a přečíst. Co tedy přesně napsal?
»Jádrem politiky je hledání ‚rozumného‘ kompromisu mezi etikou hodnot a etikou zodpovědnosti, mezi cenou přesvědčení a cenou lidského života. Co je rozum a co hodnoty v nukleárním věku?
V knize ‚Atomová bomba a budoucnost lidstva. Politické vědomí v naší době‘ vyslovil Karl Jaspers kategorický imperativ poválečné filosofie: Jak proti tyranii hodnot, tak proti tyranii zájmů je nutné udržet otevřenou komunikaci s ideovým soupeřem. Ta jediná dává naději, že věci budou uspořádány ne ideálně, ale snad alespoň rozumně.
Komunikace s civilizačními soupeři (například spolupráce s čínskými univerzitami) je v Česku v současnosti stigmatizována coby ohrožení demokracie; příkladem budiž mediální útoky v mccarthyovském stylu na Marka Hrubce, významného představitele intercivilizačního dialogu, a jeho následný odchod z pozice vedoucího Centra globálních studií Filosofického ústavu AV ČR.
Jaspersovo filosofické přesvědčení, že ve věku nukleární moci je ‚otevřená komunikace‘ s ideovým soupeřem podmínkou vlády rozumu, se ze západní politické filosofie vytrácí.
V roce 2006 kupříkladu publikovali američtí profesoři Keir A. Lieber a Daryl G. Press úvahu o konci nukleární rovnováhy (The End of MAD? The Nuclear Dimension of U. S. Primacy), v níž teoreticky hodnotí šance nukleárního úderu proti Rusku. A internet připisuje (možná neprávem) Heleně Langšádlové, ministryni a poslankyni za TOP 09, tento výrok: ‚Jaderná válka proti Rusku by byla naší povinností a bojem za naši svobodu.‘ Velvyslanec u NATO Jakub Landovský říká o růstu zbrojení, že je to ‚veliká šance pro ČR, která má tradici v oblasti zbrojního průmyslu‘. A Petr Fischer napsal, že Jürgen Habermas, jeden z nejvlivnějších filosofů 20. století, ‚ze strachu z jaderných zbraní doporučuje jednání a dohodu‘. Je ten strach výrazem rozumu, nebo jen stařecké slabosti?
Tato ‚normalizace obludného‘ je zlomovou dominantou diskurzivního pole nového desetiletí. Vynořila se jako důsledek přeměny NATO z historicky omezeného obranného paktu západních států na univerzálně platný politický projekt, který nepřipouští kompromis.«
Už chápete, proč mluvil Stropnický o velmi odvážném psaní? Nebo je Bělohradský a každý, kdo s jeho textem byť jen sympatizuje, natož souhlasí, jen dalším kolaborantem, proruským švábem nebo kremlobotem?
Zbyšek Kupský
Soudruhu redaktore Kupský, budete se divit, ale vás já za proruského švába nepovažuji, na jsou tu jiní kabrňáci. A že jich není málo. Váš případ je trochu odlišný, ale nebudu ho konkretizovat, abych se vás nedotkl. Je jistě chvályhodné, že snažíte doplnit si chybějící vzdělání návštěvami přednášek takových gigantů jako je Matěj Stropnický a četbou filosofických traktátů. Jen jste se nějak zatím nenaučil skloubit teorii s praxí. Chápu, že se vám zalíbila idea o zachování otevřené komunikace s ideovým soupeřem. To zní jistě vzletně. Jenže vy si takovou komunikaci představujete tak, že vložíte ideovému soupeři (paní Langšádlové) do úst něco, co nikdy neřekl. Sice píšete „internet přisuzuje (možná neprávem)…“ – ale proboha co to je. Buď to mám ověřené nebo ne a pak ta nikdy nepoužiji. Zcela zjevně jste ten virtuální citát použil účelově. A účel je všem jasný.
Nedivte se, že jste pak obviňováni (nejste sám) z překrucování a lhaní a nikdo vás nebere vážně. Zkuste ty svoje vzory příště sledovat a číst pozorněji. A některé raději rovnou vynechejte.
Pane Brázdo, už jsem někdy někde psal, že musíte zapracovat na chápání psaného textu, ale je to marný, je to marný, je to marný…
Pokud píšete o neověřené citaci pí. Langšádlové, taxi to přečtěte znovu:
„V roce 2006 kupříkladu publikovali američtí profesoři Keir A. Lieber a Daryl G. Press úvahu o konci nukleární rovnováhy (The End of MAD? The Nuclear Dimension of U. S. Primacy), v níž teoreticky hodnotí šance nukleárního úderu proti Rusku. A internet připisuje (možná neprávem) Heleně Langšádlové, ministryni a poslankyni za TOP 09, tento výrok: ‚Jaderná válka proti Rusku by byla naší povinností a bojem za naši svobodu.‘ „- TO CELÉ JE CITACE Z TEXTU PANA BĚLOHRADSKÉHO…
Takže u kolegy, prosím 🙂
A jestli jste přehlédl ten proklik, tak tady je odkaz: https://www.novinky.cz/clanek/kultura-salon-svet-vcerejska-rekviem-esej-vaclava-belohradskeho-40407450
Víte, redaktore Zbyšku, já ty vaše texty čtu opravdu jen letmo, protože v nich není nic zajímavého. Vy a vaši kolegové nemají schopnosti na to, abyste vyrazili někam do terénu a dělali vlastní autentickou žurnalistiku. Pouze interpretujete už vyřčená slova svých vzorů a dezinterpretujete slova svých odpůrců. A tak jsem si nevšiml, že váš článek je v podstatě soubor 2 nebo 3 citátů. A zvlášť Bělohrádkův je hodně dlouhý. Ale ono to není podstatné. Ta účelovost tam zůstává i tak.
Sem chodím jen proto, abych jako pravicový volič zjistil, jestli může ta vaše bývalá komunistická parta z HaNo v novém hávu něčím překvapit. Teď už vím, že se staronovým personálem z HaNo doplněným o pár mladších přisprostlých křiklounů a pár vysloužilých politiků s nulovou podporou to půjde těžko.
Vážený Karle, s Vámi je to fakt těžké, čtete letmo, kritizujete ale velmi ostře a když jste přistižen při omylu, stejně to svedete na jiné… Naše dle Vás „bývalá komunistická parta z HaNo v novém hávu“ prý něčím překvapit nemůže – a jak je to s diskutéry pod články? TI OPRAVDU NEPŘEQAPÍ, TI STÁLE JEN KYDAJÍ ŠPÍNU A PRAVDU MAJÍ JEDNOU Z TISÍCE PŘÍPADŮ.
Ale pište dál, Karle i Vám podobní, aspoň se pobavím 🙂
I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this website is
really good.
Feel free to surf to my page; Selot5000