Poslyšte rozsudek ve jménu slabomyslnosti

Tentokrát nikoli nad sviněmi, ale nad kravami (nicméně pořád se točíme kolem dobytka…), anžto nedojí dostatečně a dostatečně tučné mléko a z toho důvodu vystřelila do astronomických výšek cena smetany a másla.

»Kolísání v tučnosti mléka je běžné každý rok a má to vliv na cenu. Jenomže letos jsou výkyvy mnohem výraznější, což souvisí s nadstandardně teplým počasím, které má vliv na dojivost krav i složení mléka,« informují nás Novinky, novinku však nesdělujíce. »Smetana, která se používá na výrobu másla, zdražuje. Na začátku roku byl litr za 68 korun, nyní je za sto korun. To se musí v ceně másla projevit. Proto značková másla jsou za 65 Kč. … Momentálně mléko chybí, mlékaři se o něj perou, a to se určitě projeví také v ceně,« konstatuje šéf Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček a předpokládá, že růst cen mléčných výrobků bude pokračovat. To snad abyste nežili v naději, že bude líp.

Zaprvé – nadstandardně teplé počasí není letos poprvé, navíc že nastane, to se vědělo dlouho dopředu, a zadruhé: i když v minulosti byly dlouhé tropy, pamatuji je i za socialismu, takový cenový výstřel nikdy nenastal. V tom problém není, byť onen nárůst se právě tímto pro neznalou a vesměs lhostejnou veřejnost odůvodnit dá, nadto spolehlivě. Nejsem živočichář, ovšem ani blbec. Výraznějšímu poklesu tučnosti lze spolehlivě zabránit vhodnou skladbou krmných dávek a relevantním ustájením, ověřoval jsem si to u odborníků.

Shrnuto a podtrženo – Kopáček buď nemluví pravdu, nebo zemědělské podniky adekvátně nereagovaly. Anebo, což je nejpravděpodobnější scénář, naši nadřízení zneužili onoho Kopáčkova nadstandardně teplého počasí, aby nám dopřáli další cenovou masáž v cestě za totálním zbídačením obyvatelstva. V praxi to v nejbližších týdnech a měsících povede nejen k dalšímu zdražování produktů, vyráběných ze smetany, ale i k jejich zvýšenému dovozu ze zahraničí, přirozeně za luxusní ceny, které blahé paměti nebyly ani v Tuzexu.

Dušan Sedlák

Související články

10 KOMENTÁŘŮ

  1. Francouzský mlékárenský kolos Lactalis Group vlastní v Česku dvě mlékárny: Ostravský Kunín, a Mlékárnu Klatovy

  2. Ministr zemědělství by mohl velkostatkářům , včetně etnickým feudálům, zrušit nehorázné dotace. Dotace jsou bezpracný zisk velkostatkářů z peněz získaných většinou vydíráním těch kdo vyrábějí nebo zajišťují výrobu -z daní a někdy i z peněz získaných, podle mne loupeží.
    Obilí, kukuřice a další zemědělské produkty je možné dovézt z Ruska, Ukrajiny, Kanady z Kuby a dalších zemí. .Velkostatkáři by mohli přijít o MONOPOL vytvořený Agrární komorou. Konkurence by mohla způsobit pokles cen potravin a tedy TRŽNÍCH zisků velkostatkářů.
    Velkostatkáři dostávají ZÁKLADNÍ DOTACE 4000Kč na hektar půdy, které se zmocnili po r. 1989 ,Je to bezpracní příjem – peníze které získali na úkor zdravotnictví, sociální oblasti , školství, užitečných investic a pod.
    ,–Velkostatkáři sami na polích nepracují-na to využívají robotníky a robotnice.
    .Řeči, že AGROBARONI-velkostatkáří někdy i etničtí feudálové – ráno vstávají a DŘOU je neuvěřitelně drzá lež. Ráno vstávají a dřou na agrobarony najatí ROBOTNÍCI. Agrobaroni mají, hned ráno a to bez práce DOTACE 4000 Kž z každého hektaru kterého se , ve spolupráci s úředníky z Katastrálních úřadů, zmocnili .
    Jsou li dost drzí a agresivní, mohou mít dotace i kolem 8000 Kč z hektaru. Peníze-dotace jsou získávané také z DANÍ – tedy i z vydírání, příp loupeže od těch, kdo pracují.
    –Dotované potraviny někteří vyváželi a pravděpodobně vyvážejí do ciziny – např. mléko do Německa.

  3. Kapitalismus je špatný společenský a ekonomický systém. Už bylo lépe, v Československu než bylo kapitalisty rozbito v čele s válečným zločincem a ožralou Havlem.

  4. Jo soudruzi svým plánováním vymazali periodicky se opakující krize, takže za nich byly ceny stálé, ale to že vše nahradili krizí trvalou a dovedli to ke krachu již soudruh Sedlák nepobírá.

      • Jo, a proto to soudruzi probírali a nazývali stagnací a o přestavbě? Podívejte se zpět a zamyslete se proč Vám chyběli devizy na investice, protože byl technologický úpadek a vše nové bylo nutné kupovat na tom zlém západě a stav měst v dobových seriálech nepřemalujete a Dikobraz to vše pozitivně kritizoval, jo rostla spotřeba elektřiny a výroba surového železa na hlavu, ne HDP na hlavu

        • Nebyli jsme spokojeni se snížením tempa ekonomického růstu koncem 70. let, ale co by dnes Fiala za takovou „stagnaci“ dal, že. Deviz nebyl dostatek zejména na dovoz spotřebního zboží. Právě z toho důvodu, že jsme preferovali investice a vyrovnané hospodaření, ne současné projídání budoucnosti. V té době byla ekonomická výkonnost a životní úroveň i všude ve světě jednoznačně spjata s produkcí elektřiny a železa, takže to je důkaz, že ČSSR rostla. No a s růstem je objevují potíže růstu, které samozřejmě byly otevřeně kritizovány a napravovány.

  5. Z posledního odstavce vypývá, že si myslíte, že producenti a distributoři mléčných výrobků jsou Vaši nadřízení. To je, milý Dušane, politováníhodné. Jestli byste to neměl konzultovat s odborníkem….

  6. Sedláku, že jste se se svou bolševickou lampasáckou kvalifikací v polistopadovém režimu neuplatnil, je celkem samozřejmé. Pokud jste ale na tom opravdu tak špatně, že si nemůžete dovolit máslo za 65, napište. Jako zbídačelý senior teď sice pobývám ve Španělsku, ale po návratu vám klidně 2 kousky pošlu.😀

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy