665 let Karlova mostu. Zažil toho už opravdu spousty!

Opravdu, ten most za svých šest set šedesát pět let toho zažil opravdu spoustu. Nejen sprejery, kteří se domnívali, že holý kámen je málo fotogenický, a je nutné ho vyzdobit. Pocházeli ze západního zahraničí, a tudíž si mysleli, že na východě »hic sunt leones«, tedy »jsou lvi« a tím pádem se může všechno. Zažil i oslavu konce koronaviru přetíženými stoly tvořícími vlastně jeden pět set třicet pět metrů dlouhý s menu, které si každý přinesl a nabídl těm druhým. Byla to hloupost, ale kavárník Kobza se tím proslavil. Možná, že vlastně o nic jiného nešlo.

Byly tu však i jiné, významnější události, které most musel přečkat. Boj se Švédy v roce 1648, boj s Windisgrätzem o dvě stě let později, koňku i tramvaje, povodně z let 1784 a 1890, které sebou vzaly i pilíře, dobu bez soch i se spodobněním svatých. O zmíněné sochy málem přišel v roce 1918, kdy rozkurážený dav chtěl stejně jako Mariánský sloup svrhnout, tentokrát do Vltavy, i sochy na obloucích. Šel po něm smuteční průvod s mrtvým Heydrichem, ale chránili ho i barikádníci z května 1945, aby se už nikdy nacisté nemohli právě z něj fotografovat s Pražským hradem. Byl tedy kusem pražské historie. Často šla přes něj, často ho však – naštěstí – i míjela.

Byl otevřen právě před 665 lety. Nezpevněn vajíčky na tvrdo od hospodyněk z Velvar. To jen pověst měla jeho historii oživit. Byl z rozhodnutí císaře Karla postaven na místě (tedy skoro na místě) dávno zříceného mostu Juditina. Sochy mu přineslo až barokní 18. století a zbytek, většinou po povodních, století devatenácté.

A tak se tu setkáváme s díly sochařů z rodiny Brokoffů, Matyáše Brauna, Jeronýma Kohla, Jana Mayera, ale i modernějšími Maxovými, Dvořáka či Böhma. Je tu ovšem, i když nikoli přímo na mostě, jedna sochařská rarita – Bradáč umístěný na staroměstském předmostí, který tu zbyl ještě z Juditina mostu a váže k sobě pověst – namočí-li se mu vousy, pak je v Praze povodeň. Byla vícekrát, zalila mu i vlasy, ale neutopil se. Pískovec vydržel.

Jinak most, středověký stavební zázrak, vede ve světě v mnoha směrech. Nejen svým bohatstvím soch, čímž předčí i známý Andělský v Římě, ale i svou zachovalostí a zmíněnou historickou pamětí. Na brod, který byl o pár desítek metrů výše v místě dnešního mostu Legií, si už nikdo ani nevzpomene. Prožíval chvíle slávy, ale i ponížení – to, když např. z příkazu Karla Lichtensteina useknuté hlavy českých pánů jako odstrašující příklad byly léta na kopích vystrčeny z okének Staroměstské mostecké věže. Nebo, když se po něm promenovali příslušníci Hitlerjugend s nacistickým praporem, jenž jako by stvrdil vládu svastiky nad Hradem.

Tento stavební zázrak měří 515,76 metrů, stavěl ho Petr Parléř, je široký 9,4 a 9,5 metrů, vysoký 13 až 15 metrů a soch je na něm přesně třicet. A ještě něco – i z onoho Juditina mostu z let budovaným v letech 1158 až 1172 se kromě Bradáče přece jen něco zachovalo. Velký kus stěny Malostranské mostecké věže je vlastně zbytkem věže mostu Juditina. Takže nebude dlouho trvat a budeme tady slavit dokonce tisíciletí.

A tak mně nezbývá, než poklonit se dávným stavitelům a přát si, aby už nikdy nikdo nepřišel s nápadem nejen vandalsky poškodit sochy a pilíře, ale ani si tu neudělat stolovou show, a tak zneužil situace, aby přilákal návštěvníky do své kavárny, baru či restaurace, a to za blahosklonného souhlasu pražské radnice.

Jaroslav Kojzar

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy