Češi žijí déle než Slováci, do důchodového systému více dávají i více dostávají

Život v Česku a na Slovensku se postupně prodlužuje. Češi a Češky mají ale šanci žít déle než jejich slovenští vrstevníci. Čeští muži ve srovnání se slovenskými mají při narození naději dožití bezmála o tři roky delší, české ženy proti Slovenkám pak o více než dva roky. Ve stáří lidé v Česku pobírají z veřejného systému také vyšší penze, mají do něj ale i vyšší odvody. Zatímco průměrný starobní důchod v ČR přesáhl letos v září 18 000 korun, na Slovensku se blížil v přepočtu 13 000 korun. Vyplývá to z údajů statistických úřadů a sociálních správ obou zemí.

V době rozdělení Československa a vzniku dvou samostatných států v roce 1993 se muži v Česku měli naději dožít 69,3 roku a ženy 76,5 roku. Do roku 2019 se život Čechů prodloužil o sedm let na 76,3 roku a Češek o 5,6 roku na 82,1 roku. Na Slovensku tato střední délka života byla kratší. U mužů v roce 2019 činila 74,3 roku a u žen 80,8 roku. Covidová epidemie, kdy vzrostl počet zemřelých, v posledních dvou letech život v obou zemích citelně zkrátila. Čeští muži měli loni naději dožití 74,1 roku a české ženy 80,5 roku. Slovenští muži měli pak při narození před sebou 71,2 roku a slovenské ženy 78,1 roku.

Společnosti obou zemí stárnou

Lidé nad 65 let tvoří v Česku víc než 20 procent obyvatel. V polovině století by to mohlo být 29 procent. Na Slovensku je podíl osob po pětašedesátce nyní nižší než v ČR, do půlky století by se podle statistiků mohl ale také dostat na 29 procent a na začátku šedesátých let by mohl dosahovat 31 procent.

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení dosahovala letos v září průměrná starobní penze z veřejného systému v Česku 18 033 korun. Na Slovensku to bylo podle statistik tamní sociální pojišťovny 517 eur. V přepočtu podle měnového kurzu z konce září to odpovídalo 12 692 korunám.

Rozdíly v důchodových systémech

Důchodové systémy se po rozdělení společného státu ale liší. Ten český má teď dva pilíře, ten slovenský tři. V obou zemích je základem takzvaný průběžný pilíř, do kterého plynou odvody. Jejich sazba je v Česku vyšší než na Slovensku. Slováci mohou navíc třetinu tohoto povinného pojistného přesměrovat do druhého pilíře na svůj osobní účet u důchodových správcovských společností, kde si zvolí ve fondu investiční strategii. Udělalo to 1,68 milionu lidí. Peníze pak budou čerpat v řádné či předčasné penzi. Spoření ve třetím doplňkovém pilíři je dobrovolné. Povinné je jen pro lidi z rizikových profesí, přispívat jim musí zaměstnavatel.

V Česku zavedla druhý pilíř v roce 2013 pravicová vláda. Po třech letech ho zrušil kabinet ČSSD, ANO a lidovců. Dál je možné jen doplňkové spoření. Podle expertů jsou čeští senioři a seniorky závislí na penzi ze solidárního veřejného systému, který v nynější podobě není udržitelný. Na důchodech se vyplatí výrazně víc, než se vybere na pojistném. Vláda slibuje reformu.

V obou zemích se postupně odsouvá důchodový věk. V Česku by měl dosáhnout v příštím desetiletí 65 let. Někteří ministři už uvedli, že bude nejspíš kvůli zadlužování systému a prodlužování života potřeba hranici pomalu dál posouvat. Na Slovensku se má věk dostat podle tamního ministerstva práce postupně na 64 let.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy