Británie jako první země na světě schválila genovou terapii pro léčbu krevních chorob

Velká Británie se stala první zemí na světě, která schválila léčbu dvou dědičných onemocnění pomocí technologie CRISPR. Oznámil to britský Úřad pro regulaci léčiv a zdravotnických prostředků (MHRA).

Podle tiskové zprávy MHRA bude nová léčba moci pomoci lidem trpícím srpkovitou anémií a beta-talasémií. Obě nemoci jsou způsobeny chybami v genu, který je zodpovědný za tvorbu hemoglobinu v těle. První z nich byla ve Spojeném království diagnostikována u 15 000 osob, druhá asi u 1000 osob.

Techniku nazvanou Casgevy vyvinula americká společnost Vertex Pharmaceuticals společně se švýcarsko-americkou Crispr Therapeutics. Léčba spočívá v genetické modifikaci kmenových buněk izolovaných z kostní dřeně pacienta v laboratorních podmínkách s jejich následným návratem do těla. Během měsíce, který pacient stráví v nemocnici, začne jeho tělo produkovat červené krvinky v potřebném množství normálních, nikoli srpkovitých buněk. Dříve byla k dosažení dlouhodobého účinku nutná pouze transplantace kostní dřeně, která vyžaduje vhodného dárce – obvykle blízkého příbuzného pacienta.

Klinické studie ukázaly, že 28 z 29 léčených pacientů se srpkovitou anémií se zbavilo silného bolestivého syndromu a 39 ze 42 dobrovolníků s beta-talasemií již nepotřebovalo měsíční transfuze krve. Sledování dobrovolníků, kteří zhruba před rokem dostali lék z vlastních kmenových buněk, pokračuje ve Francii, Německu, Itálii, Velké Británii a Spojených státech. Vývojáři Casgevy doufají, že výsledný efekt by mohl být celoživotní. Náklady na léčbu však budou mimořádně vysoké, i když zatím nebyly definitivně stanoveny.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nese asi 5 % světové populace geny spojené s poruchou tvorby hemoglobinu. Pokud jsou nositeli tohoto genu oba rodiče, existuje 25% pravděpodobnost, že se porucha vyvine i u jejich dítěte. Nejvyšší výskyt srpkovité anémie mají lidé afrického původu, zatímco beta-talasemie se vyskytuje u lidí středomořského, afrického, jihoasijského a indického původu.

CRISPR je nová metoda editace genů, která byla nazvána genetickými nebo molekulárními nůžkami, protože umožňuje vystřihnout z DNA nežádoucí fragmenty. Američanka Jennifer Doudnová a Francouzka Emmanuelle Charpentierová získaly za vývoj této průlomové technologie v roce 2020 Nobelovu cenu za chemii.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy