Marshallův plán a 75 let. Obnova Evropy i její rozdělení

Je to už zdánlivá historie. Ale proč si ji nepřipomenout v době, kdy »slaví kulatiny«? Tady jsou hlavní údaje o americkém zákonu o zahraniční pomoci, jehož součástí byl Marshallův plán, který byl zveřejněn před 75 lety, 5. června 1947:

– Cílem Marshallova plánu (oficiálně Plánu evropské obnovy) bylo vytvořit širší koncepci pomoci USA válkou zdevastované Evropě. Jednalo se zejména o pomoc hladovějícím lidem (starý kontinent v roce 1947 sužovalo sucho i krutá zima), zabránění šíření komunismu a navázání hospodářské a politické spolupráce.

– V poválečné Evropě tehdy rostl již tak silný vliv komunistických stran (například v Itálii a Francii), jemuž se USA – v té době jediný stát disponující atomovou bombou – rozhodly čelit jak vojenskou, tak i hospodářskou pomocí. V březnu 1947 vyhlásily takzvanou Trumanovu doktrínu, jejímž projevem byla pomoc Řecku a Turecku.

– Dalším projektem byl pak Marshallův plán, jehož iniciátorem byl americký ministr zahraničí George C. Marshall, který zcela souznil s Trumanovou politikou. Bývalý náčelník generálního štábu si do vlády USA přinesl osobní autoritu, a právě proto se na něj obrátila skupina

– Pomoc ve formě potravin, zboží a úvěrů byla nabídnuta všem evropským zemím, včetně Německa a Sovětského svazu. Československá vláda Marshallův plán nejprve přijala (i hlasy komunistů), ale posléze jej odmítla.

– Projekt přinášel výhody oběma stranám. Amerika se potřebovala zbavit svých přebytků, vyráběných demobilizovanými vojáky. Evropě zase zoufale chyběly dolary na jejich nákup. Američané na základě Marshallova plánu poskytly západní Evropě v letech 1948 až 1952 pomoc za zhruba 17 miliard dolarů (tehdy více, než činil roční rozpočet ministerstva obrany USA). Na to zareagoval britský politik Winston Churchill: »Schválení Marshallova plánu Kongresem bylo mezníkem ve světové historii.«

– Pomoc přispěla k hospodářskému boomu zemí (velká část směřovala do obnovení a modernizace infrastruktury), ale také ke zvýšení vlivu a prestiže USA v Evropě. Pravdou je rovněž, že plán přispěl k rozdělení Evropy.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy