Rakouská ministryně zahraničí Klaudia Tannerová a její švýcarská kolegyně Viola Amherdová podepsaly v Bernu prohlášení o záměru obou zemí připojit se k celokontinentálnímu projektu protivzdušné obrany European Sky Field, informovala v pátek rakouská televizní stanice ORF.
Podle ORF se obě země domnívají, že účastí v iniciativě Evropský vzdušný štít neporuší svůj neutrální status. Tannerová již dříve uvedla, že Rakousko bude chráněno proti raketám krátkého a středního doletu od roku 2024 a jeho vzdušný prostor bude plně pokryt v roce 2025. Mezitím Herbert Kickl, předseda opoziční Svobodné strany Rakouska, vyzval orgány země, aby uspořádaly celostátní referendum o účasti Vídně v celoevropském projektu protivzdušné obrany.
Německo v roce 2022 předložilo iniciativu Evropský nebeský štít, jejímž cílem je vytvořit jednotný evropský systém protiraketové a protivzdušné obrany a zajistit společné pořizování protiraketových a protivzdušných zbraní krátkého, středního a dlouhého dosahu. Každá ze zemí, které se k iniciativě připojí, se může svobodně rozhodnout, jaké zbraně nakoupí. Očekávalo se, že tento krok podpoří investice do místních výrobců obranných systémů. Oproti očekávání francouzských výrobců však Německo oznámilo, že plánuje upřednostnit v tuzemsku vyráběné střely středního doletu Iris-T, americké střely dlouhého doletu Patriot a izraelské střely ultra dlouhého doletu Arrow-3. Až 17 evropských zemí podpořilo Německem vedenou iniciativu Evropský štít nebe; Francie, Itálie a Polsko se však k ní odmítly připojit.
(cik, TASS)