Nově vyvinutý a čerstvě patentovaný světelný mikroskop posouvá hranice výzkumu živých vzorků

Brněnská firma Telight vyvinula a nechala patentovat světlený mikroskop Q-Phase, který umožňuje mimo jiné sledovat několik dnů živý vzorek a například pozorovat smrt buněk. Na přístroji vědci z Telight spolupracovali s institutem CEITEC-VUT. Společnost přístroj dnes představila odborníkům na 16. mezinárodním mikroskopickém kongresu v Brně.

»Q-Phase využívá metody kvantitativní fáze zobrazování, tedy Quantitative Phase Imaging – QPI, která je jednou z metod světelné mikroskopie. Tato metoda je významná tím, že je na rozdíl od ostatních technologií velmi šetrná k živým vzorkům a nijak neovlivňuje experiment, který tak může probíhat i několik dnů,« uvedla firma.

Světelné mikroskopy na rozdíl od elektronových mikroskopů umí poskytnout barevný obraz živých vzorků, například bakterií nebo lidských buněk. »Metoda QPI tak zásadním způsobem posouvá hranice současného výzkumu v mnoha oblastech medicíny a farmakologie. Přístroj Q-Phase je například ve výzkumu rakoviny schopen testovat nové druhy léčiv důležitých pro personalizovanou léčbu nádorů. Jeho schopnost určit typ buněčné smrti sehrává zásadní roli při plánování terapeutických postupů. Stejně důležitým způsobem se podílí na výzkumu kmenových buněk či působení léků na lidské buňky,« sdělila firma Telight.

Vědci dnes na workshopu pro odborníky předvedli, jak přístroj Q-Phase funguje.

(mac, čtk)

FOTO – telight.eu

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy