České stavebnictví: Stabilizace a mírný růst v příštích letech

České stavebnictví by mělo v roce 2025 zaznamenat mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 % a v roce 2026 zrychlit na 1,9 %. Růst se očekává jak v oblasti inženýrských staveb (0,7 % v roce 2025), tak u pozemních staveb (0,8 %). Tato čísla přináší Kvartální analýza českého stavebnictví Q4/2024 od společnosti CEEC Research, prezentovaná na konferenci Setkání lídrů českého stavebnictví na Pražském hradě.

Podle průzkumu mají firmy v obou sektorech podobné výhledy. V roce 2026 se očekává nárůst stavební produkce o 1,9 % díky stabilizaci cen materiálů a pokračujícím státním investicím do infrastruktury a dostupného bydlení. Ty zahrnují výstavbu nájemních bytů a rekonstrukce starších budov, což zvyšuje poptávku zejména po pozemních stavbách

Pozitivní faktory ovlivňující růst

Makroekonomická predikce Ministerstva financí ČR odhaduje růst HDP o 1,2 % v roce 2024, pokles inflace na 3,1 % a rekordní investice do dopravní infrastruktury v roce 2025. Tyto faktory přispívají ke stabilní poptávce po stavebních pracích a podporují návrat investorů, kteří kvůli vysokým úrokovým sazbám projekty odložili. Pokud se hypoteční úrokové sazby dostanou pod 4 %, očekává se výraznější oživení rezidenční výstavby.

Generální ředitel Wienerbergeru Kamil Jeřábek uvedl, že ochota lidí investovat do vlastního bydlení neklesla, ale čekají na výhodnější podmínky financování. Podle Dušana Kunovského z Central Group může poptávka po bytech narůst, a to zejména díky poklesu sazeb a příznivějším tržním podmínkám.

Výzvy českého stavebnictví

Navzdory pozitivním predikcím čelí stavebnictví problémům, jako je nedostatek kvalifikované pracovní síly nebo pomalá digitalizace stavebního řízení, což brzdí realizaci projektů. Jaroslav Heran z Metrostavu zdůraznil, že pro udržení růstu bude klíčová podpora investic do energetiky a teplárenství a pokračování v rozvoji dopravní infrastruktury.

Kapacity stavebních firem jsou aktuálně využity na 93 %, přičemž zakázky mají nasmlouvané průměrně na devět měsíců dopředu. Přestože 31 % firem hlásí více zakázek než loni, v prvním čtvrtletí 2025 se očekává mírný sezónní pokles vytížení na 85 %.

Rok 2025 jako zlomový bod

Stavební firmy předpokládají růst tržeb, přičemž největší potenciál vidí v pozemních stavbách (2,4 % v roce 2025 a 2,9 % v roce 2026). Ty mají výhodu v rychlejším povolovacím procesu oproti složitějším inženýrským projektům, které očekávají růst tržeb o 1,4 % v roce 2025 a 2,1 % v roce 2026.

Podle Moritze Freyborna ze STRABAG je Česko stabilní trh, kde se očekává oživení investic do rezidenční výstavby díky klesající inflaci a úrokovým sazbám. Klíčové však bude zrychlení stavebního povolování a dostupnost pracovní síly.

Přes uvedené výzvy zůstává výhled českého stavebnictví na nadcházející roky pozitivní. Kompletní analýza je dostupná na www.ceec.eu.

(za)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy