Slavia vede po derby již o šest bodů. Sparta své šance nevyužila

Šestibodový trhák v čele tabulky! Slavia si ho dnes v derby v Edenu vybojovala díky výhře 2:1 v 11. kole Chance ligy. Letenští rozhodně nebyli horším týmem, ale své šance nedali. Doplatili na chyby z první půle a teď budou v dalším průběhu nejvyšší soutěže rivala jen horko těžko nahánět…

Slavia byla favoritem, vždyť si hýčkala sérii osmi ligových výher v řadě. V devíti duelech inkasovala jen jedinou branku a podle posledních výsledků z ní šel strach větší než ze zabijáků z hollywoodských hororů.

Sparta se sice letos dostala do Ligy mistrů, ovšem v posledním duelu doma podlehla 2:3 Olomouci a dala tak příležitost sokovi k trháku. A ten byl dnes dokonán v Edenu.

Překvapivě brzo. Už ve druhé minutě potvrdil skvělou formu Diouf, který se na levé straně uvolnil přes Olatunjiho a Laciho a jeho střílenou přihrávku tečoval do sítě po vzoru hokejové extraligy Mojmír Chytil.

Před rokem touto dobou mu v Edenu videorozhodčí gól vzal, a naopak dal šanci soupeři ke konečnému vyrovnání (1:1), jenže teď už byl za hrdinu. A neuplynula ani čtvrtina zápasu, když domácí vedli 2:0. To se trefil po další chybě Laciho ve středu pole utěšenou střelou k tyči Christos Zafeiris. »Začalo to u mě a je mi to líto. Po změně stran jsme byli agresivnější a málem vyrovnali. Vyhráváme i prohráváme jako jeden tým, tak to bylo i v posledních dvou mistrovských sezonách. Stále je naším cílem další titul,« řekl Qazim Laci.

Laci se sice postupně dostal do hry, ale Sparta tahala za kratší konec. Kromě skvělé akce Krasniqiho, kterou zakončoval nevalnou střelou, jež nezapadla do odkryté branky Kinského, Birmančevič, si nic moc nevypracovala.

Po změně stran ale byla jednoznačně lepší. Domácí už si nic zvláštního nevypracovali, zato Sparta dokázala snížit v 65. minutě zásluhou precizní střely střídajícího Albiona Rrahmaniho, který byl v té době na hřiště sotva minutu.

Naděje hostí ale shořely na neproměnění dvou tutovek. Jednu vychytal Kinský tváří v tvář Birmančevičovi, druhou v závěru zápasu neproměnil Rrahmani. Po jeho střele do Kinského se odehrála »trma vrma« ve vápně Slavie a sudí Szikszay nesmyslně vyloučil hostujícího Vitíka, který byl v jakémkoli souboji naprosto nevinně.

Sparta se pak již na nic nezmohla, ovšem červenalo se i na druhé straně, když byl po přezkoumání u videa vyloučen i domácí Oscar, který zbytečně oplácel Rrahmanimu.

Co bude dál? Oba týmy čeká nabitý program doma i v pohárové Evropě, ale Slavia už teď tahá v Chance lize za delší konec. Šest bodů je přece jen šest bodů, i když do konce soutěže ještě zbývá spousta zápasů, včetně dvou dalších derby »S«.

»Prohráli jsme bitvu, ale ne válku. Nesmíme panikařit a musíme věřit naší cestě,« uvedl kouč Sparty Lars Friis. »Podle mě to byl ještě těžší zápas, než hrajeme v Evropě. Sparta byla výborná a o to víc si vítězství cením. Na tabulku se vůbec nechci dívat, sezona bude ještě dlouhá,« připojil Friisův protějšek Jindřich Trpišovský.

Třetí místo si dnes pojistila Viktoria Plzeň, která dnes porazila Pardubice 2:0. V 56. minutě otevřel skóre Tom Slončík a v nastavení připojil třešinku na dort střídající Milan Havel. »Nebyl to hezký fotbal, ale výhry a tří bodů si vážíme,« řekl kouč Plzně Miroslav Koubek.

Naopak v Olomouci se dnes radovali hosté. Hanáci prohráli s Bohemians 1:3 i proto, že již od 9. minuty hráli bez vyloučeného Jana Klimenta. »Klokani« přesilovku využili v závěru první půle, kdy se prosadili Matoušek a Júsuf. Po změně stran Hanáci přeskupili řady a začali se rvát o bodový zisk. Vytvořili si několik slibných šancí, gólem Matěje Mikulenky se dostali na dostřel. S blížícím se závěrem hráli vabank a hosté přidali v 90. minutě třetí úder. »To, co kluci v průběhu celé druhé půle předvedli, bylo neuvěřitelné. Poděkoval jsem jim za to, jak se odevzdali, a jak chtěli zabrat za Honzu Klimenta a to jeho zbytečné vyloučení. Nepovedlo se to, ale chtěl bych to vyzdvihnout. To se vidí málokdy,« řekl na klubovém webu kouč Tomáš Janotka.

Ve zbývajícím dnešním duelu se zrodila remíza. Mladá Boleslav v něm remizovala bez branek doma s Ostravou, která bodovala pošesté za sebou a vrátila se na čtvrtou příčku Chance ligy.

* * *

Slavia Praha – Sparta Praha 2:1 (2:0)

Branky: 2. Chytil, 22. Zafeiris – 65. Rrahmani. Rozhodčí: Szikszay – Paták, Volf – Petřík (video). ŽK: Douděra, Chorý, Diouf, Wallem, Provod, Zmrzlý, Bořil – Ryneš, Vitík, Kairinen, Preciado, Solbakken, Vindahl, Rrahmani. ČK: 90.+8 Oscar – 90.+3 Vitík. Diváci: 19 308.

Slavia: Kinský – Holeš, Zima, Bořil – Douděra (83. Wallem), Zafeiris, Oscar, Diouf (90. Zmrzlý) – Provod, Chytil (60. Lingr) – Chorý. Trenér: Jinddřich Trpišovský.

Sparta: Vindahl – Vitík, Panák, Sörensen – Preciado, Laci (84. Solbakken), Kairinen, Ryneš (74. Zelený) – Krasniqi (63. Rrahmani), Birmančevič (84. Daněk) – Olatunji (46. Haraslín). Trenér: Lars Friis.

FK Mladá Boleslav – Baník Ostrava 0:0

Rozhodčí: Starý – Caletka, Antoníček – Rouček (video). ŽK: Matějovský, Jawo, Kušej – Aririerisim, Pojezný, Boula, Kubala. Diváci: 2791.

Mladá Boleslav: Trmal – Vydra, Suchý, Králik – Kostka, Mareček (69. Langhamer), Sakala, Fulnek – Kušej, Ladra (80. Matějovský) – Mašek (90. Jawo). Trenér: Andreas Brännström.

Ostrava: Markovič – Aririerisim, Chaluš, Pojezný – Buchta (86. Rusnák), Rigo, Boula, Holzer – Šín (65. Klíma), Ewerton – Prekop (65. Kubala). Trenér: Pavel Hapal.

Viktoria Plzeň – FK Pardubice 2:0 (0:0)

Branky: 56. Slončík, 90.+3 Havel. Rozhodčí: Radina – Hájek, Líkař – Berka (video). ŽK: Sojka, Cadu – Sychra, Zlatohlávek. Diváci: 7224.

Plzeň: Jedlička – Dweh, Markovič, Jemelka – Kopic (72. Havel), Kalvach, Sojka, Cadu – Šulc, Slončík (63. Adu) – Vašulín (87. Hejda). Trenér: Miroslav Koubek.

Pardubice: Stejskal – Jindra (84. Surzyn), Noslin, Lurvink, Šehič – Vacek, Polyák (67. Halda) – Sychra (76. Pandula), Míšek (67. Yahaya), Patrák (76. Leipold) – Zlatohlávek. Trenér: Marek Kulič.

Sigma Olomouc – Bohemians Praha 1905 1:3 (0:2)

Branky: 69. Mikulenka – 37. J. Matoušek, 42. Hilál, 90. Drchal. Rozhodčí: Hocek – L. Matoušek, Žurovec – Kocourek (video). ŽK: Breite – J. Matoušek. ČK: 9. Kliment (Olomouc). Diváci: 4435.

Olomouc: Stoppen – Hadaš (90.+2 Chvátal), Pokorný, Král, Sláma – Breite, Spáčil (84. Langer) – Vodháněl (46. Fiala), Zorvan (46. Muritala), Mikulenka (90.+2 Šíp) – Kliment. Trenér: Tomáš Janotka.

Bohemians 1905: Frühwald – Kadlec, Křapka, Vondra, Hybš (62. Hrubý) – Smrž (77. Kovařík), Hůlka – Pleštil (77. Drchal), Ristovski (90.+7 Petrák), J. Matoušek (62. Shejbal) – Hilál. Trenér: Jaroslav Veselý.