Švýcarský expert: Peking patří mezi světové »superšampiony« v žebříčku Smart City Index

»Čínská města stojí v čele mnoha změn v řadě ohledů. Mezi superšampiony máme jedno čínské město, a tím je Peking,« řekl v rozhovoru pro agenturu Xinhua Bruno Lanvin, prezident Smart City Observatory při IMD.

Peking se umístil na 22., 17., 12. a 13. místě ve vydání Smart City Indexu pro roky 2020, 2021, 2023 a 2024, který každoročně zveřejňuje IMD, Mezinárodní institut pro rozvoj managementu, obchodní škola se sídlem ve Švýcarsku.

Evropa a Asie zahrnují nejchytřejší města na světě, ukazuje vydání indexu z roku 2024. V letošní první dvacítce se objevilo v žebříčku ještě více asijských a evropských měst.

Šest měst v Top 20, která výzkumníci nazývají »superšampiony«, jsou Curych, Oslo, Singapur, Abú Zabí, Peking a Soul.

»Některé problémy, s nimiž se potýkají velká města po celém světě, se často dobře řeší v řadě čínských měst. Jedním z nich je doprava a silniční infrastruktura,« uvedl Lanvin.

Návštěvnice komunikuje s inteligentním robotem na Světové konferenci robotů 2023 v Pekingu, hlavním městě Číny, 16. srpna 2023. FOTO – Xinhua/Peng Ziyang

Zdůraznil, že nárůst počtu uzlů spojení, jako jsou nově vybudovaná letiště ve městech, jako je Peking, Šanghaj, Šen-čen a Hongkong, jim dal další impuls.

Mezitím americká města, jako jsou Washington, Denver, Los Angeles, San Francisco, New York a Chicago, ztrácejí, vyplývá také z indexu.

Kanadská Ottawa a Montreal se v žebříčku rovněž propadly. Poprvé od vzniku indexu se tak letos žádné severoamerické město nedostalo do první dvacítky žebříčku.

IMD od roku 2019 sestavuje Smart City Index, který se vyváženě zaměřuje na ekonomické a technologické aspekty chytrých měst na jedné straně a na zaměření těchto měst na člověka na straně druhé.

Výzkumníci zkombinovali pevná data a odpovědi z průzkumů od občanů 142 měst po celém světě, mezi nimiž se nově objevilo město Al Khobar v Saúdské Arábii, aby ukázali, jak technologie umožňují městům dosáhnout vyšší kvality života jejich obyvatel.

Při pohledu do budoucna Lanvin zdůraznil, že města musí navrhnout a přijmout strategie, které se dokáží vypořádat s různými výzvami vyplývajícími z rostoucí nejistoty.

»Obavy související se zdravotním systémem zůstávají vysoké, zatímco obavy související s klimatem stále vzrůstají, což je kombinace komplikovaná obnoveným mezinárodním napětím,« poznamenal.

»Důvěra a dobrá správa věcí veřejných nabývají na významu a význam umělé inteligence při navrhování a řízení měst se bude zvyšovat. Jakkoli to může znít protichůdně, umělá inteligence může pomoci městům, aby se více zaměřila na člověka,« dodal.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy