Čína a Maďarsko ve čtvrtek povýšily své vztahy na komplexní strategické partnerství pro nové období, což představuje nejnovější krok v čínském úsilí o prohloubení spolupráce se zeměmi střední a východní Evropy (SVE).
Rozhodnutí bylo oznámeno během státní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Maďarsku, které bylo poslední zastávkou jeho třídenní cesty po Evropě.
Přišlo také den poté, co se Čína a Srbsko rozhodly vybudovat společenství se sdílenou budoucností, což představuje vylepšení jejich vztahů z komplexního strategického partnerství, které bylo uzavřeno před osmi lety.
Zahrnutí Srbska a Maďarska – významných zemí střední a východní Evropy – do Siovy první letošní zahraniční cesty a jeho první návštěvy Evropy po téměř pěti letech podtrhuje odhodlání Číny posílit spolupráci s tímto regionem.
Během čtvrtečních rozhovorů s maďarským premiérem Viktorem Orbánem Si uvedl, že spolupráce mezi Čínou a střední a východní Evropou má silnou vnitřní dynamiku, a vyjádřil naději, že Maďarsko bude i nadále hrát důležitou roli při podpoře spolupráce mezi Čínou a střední a východní Evropou ve prospěch svých občanů.
Čínsko-maďarské vztahy se v současné době nacházejí v nejlepším období v historii a jejich komplexní strategické partnerství si udržuje vysokou úroveň rozvoje. Díky prohlubující se vzájemné politické důvěře a plodné spolupráci v různých oblastech se obě země staly vzorem pro budování nového typu mezinárodních vztahů, uvedl Si.
Většina zemí střední a východní Evropy jsou rozvíjející se trhy, které mají značný potenciál, zejména v oblasti konektivity a investic do energetiky.
Díky synergii jejich silných stránek s čínskými od roku 2012 prohloubená spolupráce nejen posunula jejich hospodářský a sociální rozvoj, ale také podpořila proces evropské integrace.
Toto strategická spolupráce byla podpořena silnými investičními toky. Jen od ledna do března 2024 vzrostly čínské investice ve střední a východní Evropě o 36,35 % oproti předchozímu roku a dosáhly přibližně 450 milionů amerických dolarů. Od března 2024 se kumulativní celková výše čínských investic v regionu střední a východní Evropy vyšplhala na 5,2 miliardy dolarů.
Jako příklad uveďme Maďarsko. V roce 2023 se Maďarsku podařilo přilákat přímé zahraniční investice v celkové výši 13 miliard eur (cca 13,86 miliardy dolarů), z čehož asi osm miliard eur (cca 8,53 miliardy dolarů) pocházelo z Číny, uvedl maďarský ministr národního hospodářství Marton Nagy v rozhovoru pro agenturu Xinhua.
Maďarská strana se těší na další spolupráci s Čínou mimo jiné v oblasti zahraničního obchodu, kapitálových investic, infrastruktury, logistiky, umělé inteligence a nové energetiky, uvedl.
To platí i pro Srbsko. »Během posledních dvou let se Čína stala největším přímým zahraničním investorem v Srbsku, což zemi přináší řadu výhod,« uvedla Jelena Grubor Stefanovićová, ředitelka zastoupení Srbské obchodní a průmyslové komory v Číně.
»Srbsko má nyní více příležitostí systematicky zaměřit své úsilí na přilákání investic z Číny do průmyslových odvětví s vysokou přidanou hodnotou, jako jsou přírodní vědy, digitální ekonomika, automobilový průmysl, inteligentní zemědělství a zelený rozvoj,« uvedla.
Tyto investice spolu s projekty spolupráce v rámci iniciativy Pásmo a stezka (BRI), jako je železnice Bělehrad-Budapešť a přístav Pireus v Řecku, jsou pro obyvatele regionu střední a východní Evropy trvale přínosné.
Spolupráce v rámci iniciativy Pásmo a stezka poskytla Srbsku významné příležitosti k posílení propojení a podpoře hospodářského rozvoje se sousedními zeměmi, uvedla Ivona Ladjevaćová, zástupkyně ředitele Institutu mezinárodní politiky a ekonomie v Srbsku.
Klíčové infrastrukturní projekty, jako je železnice Bělehrad-Budapešť a dálnice E763, posílily postavení Srbska jako regionálního dopravního uzlu, uvedla odbornice.
Siova návštěva Evropy se odehrává v době, kdy Washington vedle stupňující se protekcionistické rétoriky týkající se takzvané »čínské nadměrné výrobní kapacity« v odvětvích čisté energie manévruje, aby mobilizoval své spojence v Evropě k »odklonění se« od Číny a zpomalení pokroku této země v oblasti špičkových technologií.
Čchen Feng-jing, vědecká pracovnice Čínského institutu současných mezinárodních vztahů, uvedla, že posílená spolupráce Číny se Srbskem a Maďarskem podpořila místní hospodářský růst a zvýšila životní úroveň.
Tento úspěch je přesvědčivým příkladem hmatatelných výhod plynoucích z navazování partnerství s Čínou a společného pokroku, uvedla Čchen.
Takový úspěch má také pozoruhodný inspirativní a motivační vliv na další země střední a východní Evropy, dodala.
(Xinhua)