Francouzští nadšenci bojových umění vyzdvihují kouzlo čínského tchaj-ťi a čchi-kungu

Zatímco slunce dopadalo na stromy a vody tekoucího potoka pod horou Fan-ťing-šan, která je na seznamu světového dědictví, 62letý Yves Perrin se oblékl do oblečení pro tchaj-ťi, seděl u vody a cvičil tradiční čínská dechová cvičení čchi-kung.

Navzdory svým západním rysům Perrin dokonale splynul s prostředím této slavné taoistické hory a cvičil stejně jako vždy ve své rodné Francii.

Od 7. do 19. dubna navštívila skupina téměř 50 francouzských nadšenců bojových umění jihozápadní Čínu, provincii Kuej-čou, a cvičila zde tchaj-ťi a čchi-kung se svým mistrem Kche Wenem, iniciátorem sdružení Les Temps du Corps, které v Paříži vyučuje techniky získávání energie a šíří čínskou kulturu.

Perrin se v touze zlepšit svůj zdravotní stav učí čchi-kung již 15 let a tchaj-ťi 10 let a tradičním čínským praktikám se věnuje každý den 10 minut až hodinu.

»Staly se součástí mého života,« řekl.

Aby si Perrin osvojil další dovednosti a stal se větším profesionálem, učil se od čínských mistrů a v roce 2015 navštívil čínské pobřežní letovisko Pej-taj-che, které se pyšní rehabilitačním centrem pro výuku, výzkum a terapii čchi-kungu.

»Čchi-kung a tchaj-ťi mi pomáhají dobře se starat o své emoce a pomáhají mi být klidnější. Jsou to vynikající techniky,« řekl Perrin.

Perrin nyní také dává lekce a předává znalosti čchi-kungu a tchaj-ťi svým krajanům. »Miluji čínskou kulturu a doufám, že může pomoci více lidem,« řekl.

V roce 2020 bylo tchaj-ťi zapsáno na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Francouzští nadšenci bojových umění cvičí 13. dubna 2024 čchi-kung na vyhlídkovém místě na hoře Fan-ťing-šan u města Tung-ren v jihozápadní čínské provincii Kuej-čou.  FOTO – Xinhua/Wu Si

Tchaj-ťi, tradiční bojové umění, se zrodilo v polovině 17. století v malé vesnici Čen-ťia-čou v provincii Che-nan ve střední Číně a poté se rozšířilo do více než 150 zemí a regionů, kde se mu věnuje více než 100 milionů lidí.

Anne-line Loygue Quellienová, 39 let, se naučila tchaj-ťi od svého otce, nadšence do bojových umění, který kdysi navštívil Čínu, aby se naučil tuto techniku, a nyní vede v severní Francii zdravotní centrum pro rehabilitační masáže a výuku tchaj-ťi a čchi-kungu.

Quellienová řekla agentuře Xinhua, že má silný vztah k Číně a její tradiční kultuře. Když byla nemocná, její otec ji léčil guašou – tradiční čínskou technikou masáží hlavy zaměřenou na zmírnění bolesti.

Quellienová se téměř 30 let věnuje čínskému »cvičení pěti zvířat« a 20 let studuje tchaj-ťi a čchi-kung a od roku 2010 se věnuje propagaci čínské kultury. V současné době se stará především o výuku tchaj-ťi ve zdravotním středisku.

Když si během letošní cesty do Číny jedna z členek týmu podvrtla nohu, Quellienová se jí pomohla se zotavit za pomoci tradiční čínské masáže.

Francouzští nadšenci bojových umění sledují 19. dubna 2024 představení tchaj-ťi ve starobylém městě Čching-jang ve městě Kuej-jang v jihozápadní čínské provincii Kuej-čou. FOTO – Xinhua/Wu Si

Quellienová vzpomíná, že když její otec před 30 lety připravoval ve zdravotním středisku první masážní křeslo, cizinci to považovali za podivné, ale v posledních letech se ve středisku objevuje stále více návštěvníků, kterým se díky cvičení tchaj-ťi zlepšuje zdravotní stav.

»Čínské tchaj-ťi a čchi-kung mi pomáhají spojit se s ostatními lidmi a najít skutečný smysl života tím, že se cítím v jednotě sama se sebou, což slouží jako most pro komunikaci mezi východem a západem,« řekla Quellienová.

Kche, který je zároveň vedoucím francouzského týmu, vyučuje čínské tchaj-ťi a čchi-kung ve Francii již 30 let a do Číny pozval více než 12 000 francouzských nadšenců bojových umění.

»Tato cesta posílila kulturní výměnu mezi Čínou a Francií a prohloubila přátelství mezi Francouzi a obyvateli Kuej-čou. O krásné zážitky z Číny se podělíme s Francií, Evropou a světem,« řekl Kche.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy