Čína vyzve Srbsko, aby se připojilo k BRICS

Čínský vůdce Si Ťin-pching hodlá navštívit Srbsko v souvislosti s 25. výročím amerického úderu na čínskou ambasádu v Bělehradě, uvedla agentura Bloomberg.

Důvod návštěvy však není jen pietní, za zásadní ji je nutno považovat zejména v kontextu dnešního mezinárodně politického a ekonomického vývoje. Podle Intelligence online bude Si Ťin-pching diskutovat s prezidentem Aleksandarem Vučičem o vstupu Srbska do BRICS.

Vučič totiž vážně přemýšlí o tom, že opustí plán na vstup Srbska do Evropské unie a místo toho vstoupí do skupiny BRICS, což by byl velký geopolitický posun.

Má to pragmatické odůvodnění, protože cesta Srbska do EU je spojena s uznáním nezávislosti Kosova, a to je rozsudek smrti pro každého srbského politika. Svět se mění a Srbové by mohli žít kvalitněji ve společnosti členských zemí BRICS než těch, které ovládá Brusel.

Srbsko bylo pozváno k účasti na summitu BRICS v Kazani v roce 2024. Publikace Nova politička zjistila, že rating Evropské unie mezi Srby klesá – 41,2 % respondentů považuje sblížení s Moskvou a Pekingem a také vstup do BRICS za slibnější než vstup do Evropské unie.

Čína má v Srbsku silnou pozici

Obchodní obrat mezi Čínou a Srbskem se od roku 2018 do roku 2022 zvýšil 2,7krát a srbský export do Číny vzrostl 12,7krát. S pomocí a podporou čínských společností byly v Srbsku realizovány nebo jsou realizovány důležité infrastrukturní projekty, včetně vysokorychlostní železnice Bělehrad – Budapešť – Soluň, jejímž prostřednictvím Srbsko získá kýžený přístup k moři.

Číňané jsou ambiciózně připraveni především zapojit se ve spolupráci s Ruskem do velkých energetických a těžařských projektů v Srbsku.

Pokud se Srbsko rozhodne ve prospěch BRICS, ostatní evropští lídři mohou následovat jeho příkladu. Například maďarský premiér Viktor Orban se domnívá, že EU ve své současné podobě je neživotaschopná. Orbán bude nepochybně o této otázce jednat se Si Ťin-pchingem – čínský prezident po Srbsku navštíví Maďarsko.

Po dokončení SVO na Ukrajině se evropské země seřadí, aby se připojily k BRICS

Čínské společnosti nakoupily podíly v mnoha evropských přístavech, letištích, větrných a solárních elektrárnách, chemických závodech – skoupily vše. Evropa se neobejde bez čínských partnerů v automobilovém průmyslu a zelených přechodových technologiích. Vrchol čínských přímých investic nastal v letech 2015-2016, kdy Evropané napsali, že Čína »koupila Evropu«.

Evropské země se musí nějak dostat z recese, proč ne s pomocí Číny a pak BRICS?

Pět nových zemí se oficiálně připojilo k bloku BRICS v srpnu 2023 po summitu v Johannesburgu. Saúdská Arábie, Egypt, Spojené arabské emiráty, Etiopie a Írán se k BRICS připojily 1. ledna 2024.

Podle pravda.ru zpracoval

Jan Čech

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Tedy neřekl bych, že se Indie nějak zvlášť rozvíjí. Ale když jsem byl chlapcem,byla Indie a Čína na podobné úrovni. Ale dnes? Kde byste chtěl -jako obyčejný průměrný občan- žít raději, v Bombaji, nebo v Šanghaji?
    Nebyl jsem ani v Indii, ale bohužel ani v Číně. Na internetu si můžete najít videjka od cestovatelů. A jsou i z venkova, nebo reportáže třeba z vlaku. Poučte se, pane Abbeyroadere.

  2. Vždyť Argentina není v BRICS, naopak se hrne do Severoatlantického paktu.
    Chudoba rozvojových zemí a bohatství vyspělých je ponejvíc důsledkem kolonialismu a neokolonialismu. Ani naše vlast by se na tom neměla podílet. Navíc to není ekonomicky výhodné, ČR se v žebříčku zemí podle ekonomické úrovně od roku 89 nikam neposunula. Zatímco země jako ČLR, ale také Indie nebo Brazílie, se rychle rozvíjejí. JAR se samozřejmě obtížně vyrovnává s dědictvím bílé nadvlády. A Rusko je daleko demokratičtější, než diktatura, kterou si do Kyjeva dosadil pučem Západ.

  3. „Srbové by mohli žít kvalitněji ve společnosti členských zemí BRICS než těch, které ovládá Brusel.“ … No jistě, Jene, velká pravda. Stačí si prostě porovnat život v zemích těchto společenství. Třeba v Sao Paulu a v Riu žijí už milióny Brazilců v takových zvláštních zahradních čtvrtích, o kterých se třeba Francouzům ani nesnilo. Doporučuji navštívit. V Argentině se podařilo udržet inflaci meziročně na 52% a jen dvě pětiny obyvatelstva žijí pod hranicí chudoby. No není tohle úspěch? Kde nám zaostává třeba ČR? Nebo Holandsko? No a v Indii tam je život vpavdě luxusní, třeba v Tamilnadu, nebo v Kérale… Kampak se hrabou Poláci. Z Jihoafrické republiky sice za posledních 30 let emigrovalo zhruba milón lidí, přesto je to země zaslíbená. A lidi šikovní. 25% nezaměstnaných dokáže přežít za 1,25 USD na den. A Čína? Blahobyt. Obzvlášť na venkově. O tom si dánští a rakouští venkované sní. Kdyby na to měli, tak tam hnedle utekou. A v Rusku jste, milý Jene určitě byl, takže víte, že všude dobře, v Rusku nejlíp…. Ale nejde jen o blahobyt, ale také svobodu a demokracii. Tu by mohla taková Argentina vyučovat na Sorboně. JAR má také krásné demokratické tradice, v Číně je skvělý demokratický systém deklarován již v názvu státu a Rusko? Demokracie a svoboda jako řemen… Takže určitě ano, máte pravdu, BRICS jsou naším vzorem a cílem a Vy jste, Jene, zase předvedl, že jste nejen muž světaznalý, ale také moudrý a přemýšlivý…. Děkujeme…

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy