Ghanští absolventi vysokých škol, kteří ovládají čínský jazyk, jsou oblíbenými kandidáty, které zaměstnavatelé upřednostňují na trhu práce.
Na dvoudenním veletrhu pracovních příležitostí zahájený v pátek a který pořádal Konfuciův institut na University of Cape Coast, jedné z nejlepších univerzit v Ghaně, byli mladí absolventi, kteří vystudovali čínštinu, v hledáčku mnoha čínských firem působících v této západoafrické zemi.
Diane Luo, manažerka lidských zdrojů čínské společnosti Twyford Ceramics, která se na veletrhu věnovala pohovorům, řekla agentuře Xinhua, že najít zdatné překladatele, kteří ovládají místní jazyky i čínštinu, pro ně stále není snadné, protože »absolventi čínských oborů jsou stále ještě málo početnou skupinou lidí«.
»Chceme někoho, kdo mluví plynně čínsky, rozumí čínské kultuře a pomůže nám vybudovat lepší podnik v Ghaně,« řekla Luo a dodala, že současná poptávka čínských společností po takových talentech převyšuje nabídku.
Podle Čchen Ťiena, manažera čínské firmy LCF vyrábějící domácí spotřebiče se sídlem v Ghaně, mají ghanští absolventi, kteří plynně ovládají čínštinu, při hledání zaměstnání mnohem větší šanci.
»Dovážíme komponenty z Číny a zde je montujeme. Věříme, že ti, kteří mluví čínsky a znají ghanskou kulturu a trh, pomohou zvýšit naše prodeje v Ghaně, a proto jim rádi mezitím poskytneme školení,« řekl.
»Když vidíte objem obchodu mezi oběma zeměmi, nikdo nemůže popřít význam čínštiny,« řekl Čchen.
S prohlubující se čínsko-africkou spoluprací dává stále více ghanských studentů přednost čínštině jako svému prvnímu nebo druhému studijnímu oboru kvůli lepším pracovním příležitostem. Ghana, země s 30 miliony obyvatel, má dva Konfuciovy instituty, které sídlí na University of Cape Coast a University of Ghana.
»Ti, kteří umí čínsky, mají ve skutečnosti větší šanci získat zaměstnání než ti, kteří čínštinu neovládají,« řekl Isaac Ibrahim, lektor Konfuciova institutu na University of Cape Coast, a dodal, že institut zkouší různé způsoby, jak studentům pomoci dosáhnout znalostí čínštiny.
»Otevřeli jsme dveře dokořán celé univerzitní komunitě. Snažíme se je povzbudit, aby přišli do našeho institutu a učili se čínsky, a nic jim za to neúčtujeme. Máme jazykovou laboratoř. Máme k dispozici učitele, kteří mohou vyučovat. K dispozici jsou učebnice s texty a poskytujeme jim podporu, kterou potřebují, aby byli schopni jazyk studovat,« řekl Ibrahim, který má doktorát z čínštiny.
Ibrahim překypuje důvěrou ve vyhlídky studia čínštiny jako hlavního oboru, protože čínská ekonomika je na vzestupu a mnoho čínských společností se snaží proniknout na africký trh. »Samozřejmě největší užitek to přinese těm, kteří umí čínsky.«
(Xinhua)