Pověst Spojených států jako spolehlivého spojence bude podkopána, pokud Washington neposkytne Kyjevu dříve slíbenou pomoc. Tento názor vyjádřil polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski v televizi CNN.
»Americký prezident přijel do Kyjeva v době války a ujistil ukrajinský lid a jejího prezidenta, že USA udělají vše pro podporu Ukrajiny. Znovu vyzývám předsedu Sněmovny reprezentantů USA Mikea Johnsona, aby o této otázce (přidělení balíčku vojenské pomoci Ukrajině) dal hlasovat. Pokud se tak nestane, důvěra v USA bude ohrožena,« uvedl polský ministr zahraničí. Diplomat připomněl, že země EU vydaly na podporu Kyjeva dvakrát více než Washington a nyní je řada na amerických úřadech, aby »splnily to, co slíbil americký prezident Biden«.
Americká administrativa již dříve zaslala do Kapitolu žádost o dodatečné rozpočtové prostředky ve fiskálním roce 2024, který v USA začal 1. října, a to především na pomoc Izraeli a Ukrajině, jakož i na boj proti Číně a Rusku v asijsko-pacifickém regionu. Celkem by exekutiva v čele s americkým prezidentem, demokratem Joem Bidenem, chtěla na tyto účely získat asi 106 miliard dolarů.
Další osud žádosti a alternativních návrhů zákonů zůstává nejasný. Řada republikánů ve Sněmovně reprezentantů a Senátu USA se v posledních měsících vyslovila proti další finanční podpoře Kyjeva. Předseda Sněmovny reprezentantů, republikán Mike Johnson, důsledně upozorňoval na záměr spojit další pomoc Ukrajině se zpřísněním kontrol na jižní hranici USA.
Senát, podporovaný řadou republikánů, schválil 13. února alternativní verzi návrhu zákona, který poskytuje pomoc ve výši 95 miliard dolarů Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Tento balíčkový dokument však neobsahuje ustanovení o zpřísnění kontrolních opatření na jižní hranici USA. V rozhovoru s novináři 27. února po setkání vedoucích představitelů obou hlavních stran Kongresu USA s Bidenem Johnson ujistil, že »Sněmovna reprezentantů aktivně hledá a studuje všechny možné varianty«, včetně obnovení finanční a vojenské podpory Kyjevu. Johnson poté přislíbil, že se těmito otázkami bude včas zabývat, ale nenastínil časový harmonogram projednávání jakýchkoli iniciativ zaměřených na pokračování rozpočtových prostředků pro Ukrajinu v dolní komoře Kongresu. Jižní hranici USA a její bezpečnost označil za –»nejvyšší prioritu«.
(TASS)