Země BRICS se po roce 2020 dostaly z hlediska příspěvku ke globálnímu růstu před státy skupiny sedmi (G7). Mezinárodní měnový fond (MMF) v pondělí s odvoláním na agenturu Bloomberg uvedl, že země BRICS jsou nejrychleji rostoucími ekonomikami na světě.
Jak uvádí agentura Bloomberg v grafu nazvaném Leaving the West Behind?, v letošním roce přispějí členové BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika) k růstu 32,1 %, zatímco země G7 (Británie, Německo, Itálie, Kanada, Francie, Japonsko a USA) 29,9 %.
Čína se bude v letech 2023-2028 podílet na růstu světového HDP 22,6 %, Indie 12,9 % a USA 11,3 %.
Podle agentury byly na konci roku 2020 podíly obou těchto skupin zemí na světovém HDP v paritě kupní síly činit shodně 31 %. Zároveň se do konce roku 2028 podíl zemí BRICS zvýší na 33,6 %, zatímco podíl zemí G7 se sníží na 27,8 %.
Zájem o skupinu BRICS ve světě v poslední době výrazně vzrostl. O vstup do BRICS již například požádaly Alžírsko, Argentina a Írán. Svůj zájem o vstup do skupiny oznámily Saúdská Arábie, Turecko, Egypt a Tunisko. Řada afrických zemí vede konzultace o vstupu do skupiny.
Již dříve náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov upozornil, že nelze očekávat žádná rychlá rozhodnutí týkající se rozšíření BRICS. Podle něj budou muset účastníci BRICS dosáhnout »porozumění ohledně základních parametrů rozšíření« a tento proces »není snadný«.
V roce 2006 Brazílie, Rusko, Indie a Čína založily BRIC. V roce 2011 se k nim připojila Jihoafrická republika, čímž vznikl BRICS. V letošním roce Jihoafrická republika BRICS předsedá.
(jb, TASS)
Je velký….