»Železná lady« Kallasová rezignovala na funkci estonské premiérky, bude řídit diplomacii EU

Estonská premiérka Kaja Kallasová a vláda země podaly demisi, ale budou nadále vykonávat své povinnosti až do nástupu nového kabinetu. Informoval o tom portál estonského státního vysílání ERR.

Kallasové rezignace souvisí s jejím jmenováním do funkce šéfky zahraniční politiky EU, technicky Kallasová zůstane v čele vlády až do složení přísahy nového kabinetu.

Dne 25. června 2024 bylo oznámeno, že vedoucí představitelé EU dosáhli dohody o jmenování estonské premiérky Kaji Kallasové do funkce nejvyšší představitelky EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku. Tuto funkci v současné době zastává Španěl Josep Borrell. Jeho funkční období končí v listopadu 2024.

Kaja Kallasová se narodila 18. června 1977 v Tallinnu. Její otec Siim Kallas byl prvním předsedou estonské liberálně-konzervativní Reformní strany (PR), poslancem parlamentu a evropským komisařem a zastával vládní funkce, včetně funkce předsedy vlády (2002-2003).

Kaja Kallasová absolvovala v roce 1999 Právnickou fakultu Univerzity v Tartu, v roce 2007 získala magisterský titul v oboru managementu (MBA) na Estonské obchodní škole a v roce 2010 titul Executive MBA. Od roku 1999 je členkou Estonské advokátní komory.

V letech 1996-1997, ještě jako studentka, působila Kaja Kallasová jako právní poradkyně ředitele divadla Vanemuine v Tartu. Poté pracovala v různých estonských advokátních kancelářích (ve dvou z nich se po nějaké době stala partnerkou) a v zahraničí (v Paříži a Helsinkách). Specializovala se na právo hospodářské soutěže. V roce 2000 byla členkou dozorčích rad a představenstev několika společností (právních, poradenských a energetických). V letech 2010-2014 vyučovala v Centru manažerského vzdělávání na Estonské obchodní škole.

Kallasová vstoupila do Reformní strany v roce 2010, v letech 2013-2018 byl její místopředsedkyní a od dubna 2018 předsedkyní. V letech 2011-2014 byla poslankyní Riigikogu (parlamentu) za PR, vedla hospodářský výbor.

Ve volbách v březnu 2019 byla Kaja Kallasová opět zvolena do parlamentu. Vzhledem k tomu, že Reformní strana skončila ve volbách na prvním místě, navrhla prezidentka Kersti Kaljulaidová Kallasovou do vlády. Parlament však její kandidaturu nepodpořil.

V letech 2014-2018 byla Kallasová poslankyní Evropského parlamentu (EP). Byla členkou několika výborů, mimo jiné pro průmysl, výzkum a energetiku, byla místopředsedkyní skupiny mládeže EP a místopředsedkyní evropské delegace ve Výboru pro parlamentní spolupráci EU-Ukrajina. Podílela se na tvorbě dokumentů týkajících se problematiky ochrany osobních údajů, vytváření jednotného digitálního trhu, energetické politiky a dalších. V letech 2015-2018 byla členkou rozšířené rady (složené z poslanců EP) Evropského fóra pro obnovitelné zdroje energie, jehož úkolem je prosazovat myšlenku přechodu na čistou energii v zemích EU.

V roce 2016 byla kurátorkou estonské soutěže o nejlepší podnik v oblasti kreativní ekonomiky; v letech 2017-2018 byla kurátorkou vzdělávacího programu Model EU na tallinnských univerzitách, v rámci kterého studenti studují práci různých orgánů Společenství. V roce 2018 byla členkou dozorčí rady Světového ženského ekonomického fóra (nezisková organizace podporující podnikatelské aktivity žen).

V lednu 2021, poté co premiér Jüri Ratas (Strana středu) odstoupil kvůli korupčnímu skandálu, prezidentka Kersti Kaljulaidová znovu jmenovala Kallasovou do čela vlády. Parlament jí 25. ledna udělil mandát k jeho sestavení. Dne 26. ledna složila vláda složená ze zástupců Reformní strany a Strany středu přísahu.

V červenci 2022 Kallasová oznámila svou rezignaci kvůli neshodám ve vládní koalici (centristé hlasovali v parlamentu proti vládou schválenému zákonu o základním vzdělávání v estonštině). Tentýž měsíc však prezident Alar Karis vyzval Kallasovou k sestavení nového kabinetu. Dne 18. července složila přísahu její druhá vláda složená z PR, strany Vlast a Sociálnědemokratické strany. Po parlamentních volbách v roce 2023 sestavila Kallasová svůj třetí kabinet (v koalici se sociálními demokraty a stranou Estonsko 200); ten začal pracovat 17. dubna 2023.

Kaja Kallasová je zastánkyní jednotného estonského vzdělávacího systému a její vláda pracuje na plánu, podle něhož by se do roku 2035 mělo přejít na výuku v estonštině »od mateřské školy«. Poté, co se vyhrotila v roce 2022 situace na Ukrajině, se Estonsko připojilo k protiruským sankcím EU. V roce 2023 jeho vláda schválila v parlamentu zákon legalizující manželství osob stejného pohlaví a také demontáž sovětských památníků (v únoru 2024 bylo v Rusku stíháno za ničení a poškozování památníků sovětských vojáků).

V roce 2024, uprostřed skandálu kolem deficitního financování obrany země, vyzvaly opoziční strany Kallasovou k rezignaci. Noviny Postimees 18. června napsaly, že to nejlepší, co může premiérka pro Estonsko udělat, je odstoupit. Její vláda »prokazuje neschopnost řešit akutní problémy v ekonomice, financích a obraně«, stálo v článku.

Kaja Kallasová se opakovaně vyjádřila k potřebě izolovat Rusko, vyzvala k posílení pozice NATO v Pobaltí, zejména k budování kapacit pozemní, vzdušné a námořní obrany. Za svůj tvrdý postoj k ruské politice ji časopis The New Statesman označil za »novou železnou lady Evropy«.

Podporuje vytvoření funkce evropského komisaře pro obranu, který by dohlížel na průmyslové otázky obranné politiky EU, a zasazuje se o vytvoření evropské armády. Zasazuje se o zvýšení investic do evropského obranného průmyslu, »aby se posílila vojenská odolnost EU a podpora Ukrajiny«.

V médiích se opakovaně objevily spekulace, že jednání Kallasová řídí její otec a ona díky němu udělala kariéru. Podle slov samotné Kallasové je na svého otce hrdá, ale vždy se rozhoduje sama.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy