Vesnice Yucun (Jü-cchun) v okresu Anji (An-ťi) v provincii Zhejiang (Če-ťiang) v Číně je ze tří stran obklopena horami, zurčícími potoky, zelenými čajovými zahradami a bambusovými lesy. Kdo by si pomyslel, že před více než 20 lety byly zdejší potoky kalné a obloha plná kouře a prachu?
V té době lidé z vesnice Yucun využívali místní zdroje vápence k těžbě a zakládání cementáren. »Prodej kamenů za účelem vydělávání peněz,« pomohl vesničanům zbavit se chudoby, ale následovalo vážné znečištění, jako jsou odpadní vody, odpadní plyny a prach.
V roce 2003 se lidé z vesnice Yucun rozhodli postupně uzavřít doly a cementárny. Nakonec, 15. srpna 2005 dorazil Si Ťin-pching, tehdejší tajemník stranického výboru provincie Zhejiang, do Yucunu k vyšetřování a pochválil obyvatele Yucunu za tento »moudrý krok« k uzavření dolů a poprvé předložil důležitý koncept »Čisté vody a zelené hory jsou nad zlato«.
Devět dní po inspekci v Yucunu publikoval na titulní straně listu Zhejiang Daily krátký komentář pod pseudonymem »Zhexin«. Článek poukázal na to, že průzračné vody a zelené hory mohou přinést neocenitelná aktiva, ale cenná aktiva nemohou koupit čisté vody a zelené hory. To nejen poukázalo na směr pro lidi z Yucunu, ale také to posílilo místní důvěru pro cestu zeleného rozvoje.
30. března 2020 generální tajemník znovu navštívil vesnici Yucun. Tato malá horská vesnice se již proměnila ze silně znečištěné oblasti na národní scénické místo na úrovni 4A. Díky průzračné vodě a svěžím horám tato malá horská vesnice s pouze 280 rolnickými rodinami dosáhla v roce 2019 celkového ekonomického příjmu 279,6 milionu yuanů (asi 42 milionů amerických dolarů) a roční příjem farmářů na hlavu byl téměř 50 tisíc yuanů (asi 7 500 dolarů). V roce 2021 byl Yucun zařazen Světovou organizací cestovního ruchu na seznam první skupiny »Nejlepších turistických vesnic světa«.
Proměna vesnice Yucun je »mikrokosmem« čínských venkovských oblastí praktikujících koncepci výstavby ekologické civilizace. »Při budování ekologické ochrany a ochrany životního prostředí musíme zaujmout celkový pohled, dlouhodobý pohled a holistický pohled, dodržovat prioritu ochrany, dodržovat základní národní politiku úspor zdrojů a chránit životní prostředí, chránit ekologické prostředí, jako chráníme svoje oči, a podporovat vytváření metod zeleného rozvoje a zeleného životního stylu,« konstatoval Si Ťin-pching.
(za)