Závislost Filipín na »exteritoriálních přátelích« by je mohla svést na nebezpečnou cestu

Spojené státy, Japonsko, Austrálie a Filipíny před pár dny poprvé uspořádaly společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Filipínská média otevřeně uvedla, že cílem cvičení těchto čtyř zemí je vyvážit Čínu. Pokud vezmeme v úvahu nadcházející americko-japonsko-filipínský summit ve Washingtonu, je zcela jasný záměr Manily vtáhnout do problému Jihočínského moře síly z oblastí mimo region a internacionalizovat spor.

Ve stejný den provedla jižní oblast Čínské lidové osvobozenecké armády (ČLOA) námořní a letecké hlídky, aby reagovala na jakékoli nepokoje v Jihočínském moři.

Od loňského roku Filipíny nadále vyvolávají nepokoje v Jihočínském moři, přičemž filipínské lodě několikrát vpluly do vod poblíž ostrova Chuang-jen a útesu Žen-aj. 21. března tohoto roku vstoupilo 34 filipínských státních příslušníků nelegálně na čínský útes TTchie-sien a 4. dubna několik filipínských plavidel nelegálně vstoupilo do vod sousedících s útesem Chou-tcheng na ostrovech Nan-ša. Čínská pobřežní stráž v takových situacích přijala nezbytná opatření. Manila se snaží způsobit Číně potíže a vyvolat povyk kolem otázky Jihočínského moře, aby se rozrostla do větších rozměrů.

Filipíny říkají, že usilují o regionální mír, ale svým jednáním vyvolávají konfrontaci a konflikt. Důvodem těchto akcí je povzbuzování a podpora ze strany USA a dalších vnějších sil. Filipínská politika Jihočínského moře se postupně mění v nástroj Washingtonu k potlačování Číny. Jejich závislost na »krásných přátelích« je táhne na nebezpečnou cestu.

Filipínský prezident Ferdinand Romualdez Marcos mladší řekl, že přátelé mimo region »z vlastní iniciativy navrhli, že nám pomohou a uspokojí potřeby filipínského státu«. Při tak směšném prohlášení analytik vtipkuje, že Filipíny nejsou krásná dívka zářící zvláštním kouzlem, západní státy nepřišly z dálky s přátelstvím nebo láskou k Manile.

Předsedkyně filipínského senátního výboru pro diplomatické vztahy Imee Marcosová řekla, že přijetí darů na obranu a námořní bezpečnost od USA a dalších západních zemí filipínskou vládou je jako »přivítání mnoha trojských koní, ve kterých se nacházejí zahraniční intervence« což povede k dlouhodobým konfliktům. Řekla také, že »v námořním konfliktu s Čínou převládá cit místo rozumu, což nás zavede na nebezpečnou cestu…«

Od začátku dubna navštívilo Čínu několik vedoucích představitelů ze zemí ASEAN. Nově zvolený prezident Indonésie Prabowo Subianto uskutečnil svou první návštěvu Číny, během níž vyjádřil plnou podporu rozvoji užších vztahů s Čínou a přání pokračovat v politice přátelství s Čínou, kterou prosazoval prezident Joko Widodo. Čínu navštívil také místopředseda vlády a ministr zahraničí Laosu Saleumxay Kommasith a ministr zahraničí Vietnamu Bui Thanh Son, a thajská princezna Maha Chakri Sirindhorn zahájila týdenní návštěvu Číny. Vietnamská strana s odkazem na otázku Jihočínského moře uvedla, že chce realizovat konsenzus dosažený vedoucími představiteli obou zemí, udržet rozdíly pod kontrolou a posílit námořní spolupráci a jednání o Kodexu chování v Jihočínském moři s cílem bránit mír a stabilitu v Jihočínském moři.

Podle zprávy o situaci v jihovýchodní Asii, kterou nedávno připravilo Centrum studií ASEAN při Institutu Yusofa Ishaka v Singapuru, se většina respondentů domnívá, že vztahy mezi zeměmi jihovýchodní Asie a Čínou vykazují optimální vývojový trend a došlo k viditelnému poklesu důvěry v USA jako strategického partnera a obránce regionální bezpečnosti. Analytici poukazují na to, že důvodem, proč se popularita USA mezi zeměmi ASEAN snížila, je to, že si uvědomily, že za hysterickým chováním filipínského státu je právě provokace a podněcování ze strany USA. Umírněné praktiky Číny v otázce Jihočínského moře brání regionální mír a odpovídají zájmům zúčastněných států.

Filipíny patří do Asie a ASEAN a musí se vrátit do rodiny jihovýchodní Asie. Musí jednat v souladu s historickým trendem, sledovat nezávislou strategii a snažit se bránit mír a stabilitu v regionu. Jejich provokace v otázce Jihočínského moře jsou odsouzeny k neúspěchu.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy