Čína a Německo podepsaly velkou investiční dohodu v hodnotě téměř 200 milionů eur, která se týká celkem deseti projektů komerční spolupráce. Jde o nejnovější případ, že zahraniční kapitál drží optimistický postoj k Číně, a jde také o výsměch americkým a britským zpravodajským agenturám, které spolupracovaly ve vyděšení západních podniků v předchozích dnech.
Ředitel amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Asher Wray a ředitel britské bezpečnostní agentury MI5 Ken McCallum 6. července v Londýně na tiskové konferenci společně varovali, že Čína »ukradne« duševní vlastnictví západních zemí prostřednictvím »obchodních špionů« a aktivit hackerů, aby dosáhla cílů ve vedení v příslušných odvětvích. Zároveň označili Čínu jako »největší a dlouhodobou hrozbu«. Americká zpravodajská agentura téhož dne vydala oznámení proti čínským vůdcům podniků a místním vládním úředníkům ve Spojených státech.
Lidé si stále pamatují, že fraška americké zpravodajské agentury o sledování původu nového koronaviru nakonec skončila zesměšněním před světem. Letos americká zpravodajská agentura se svým britským spojencem znovu vystoupila na jevišti a podněcovala emoce proti Číně, ničila hospodářskou spolupráci mezi Čínou a světem a jednala v souladu se strategií americké vlády na omezení Číny. Tentokrát ale nejspíš podobný případ skončí selháním.
Během obchodní války Trumpovy administrativy s Čínou v roce 2018 Spojené státy daly Číně tzv. titul »zlodějů« technik západních zemí. Americká vláda zahájila také v listopadu téhož roku »Akční plán proti Číně«, ve kterém si vyžádala od soudních oddělení v 94 regionech Spojených států, aby každoročně podala žalobu proti Číně, alespoň jeden až dva případy, aby se pokusila prokázat zločin »krádeže vědecko-technických výsledků čínských obchodních špionů«.
Tento plán probíhal však již více než tři roky. Spojené státy nejenže nenašly jakéhokoli špiona, ale vytvořily mnoho nespravedlivostí. Mnoho případů skončilo nevinnou nebo zamítnutím. Téměř dva tisíce vědců po celých Spojených státech společně napsalo dopis ministru spravedlnosti Spojených států, v němž zpochybnili »akční plán proti Číně«. V únoru letošního roku muselo americké ministerstvo spravedlnosti oznámit pozastavení plánu a uznalo, že to byl omyl. Po pouhých několika měsících americké zpravodajské orgány znovu použily podobný trik.
Jakmile byl odhalen program Prism, Edward Snowden prokázal, že Spojené státy dlouho napadaly server hlavního sídla společnosti Huawei a po dlouhou dobu monitorovaly vedoucí pracovníky této společnosti. Od začátku letošního roku odhalily čínské agentury pro kybertickou bezpečnost řadu internetových útoků zahájených Ústřední zpravodajskou službou (CIA) a Národní bezpečnostní agenturou (NSA) na důležité cíle světa včetně Číny.
Americké zpravodajské agentury obžalovaly Čínu z »krádeže« technologií západních zemí bez žádného důkazu, ale jejich obchodní špionské aktivity a operace hackerů byly opakovaně potvrzeny. Je tak velmi jasné, kdo je »největší a dlouhodobá hrozba«.
Seznam globálního indexu o inovaci vydané Světovou organizací duševního vlastnictví ukazuje, že Čína stoupla ze 34. místa v roce 2012 na 12. místo v roce 2021 a úspěšně tak vstoupila do řad inovativních zemí.
V posledních deseti letech Čína dosáhla mnoha úspěchů v oblasti inovací a vývoje s pokročilými technologiemi, což svět uznává. Městská vláda Čchang-čou 7. července podepsala dohodu projektů obchodní spolupráce s Německou obchodní komorou v Číně, která se týká chytrých elektrických automobilů, nových léků a medicíny, výroby vybavení, nových materiálů a dalších odvětví. To také odráží uznání čínské ochrany duševního vlastnictví.
Při nedávném setkání ministrů zahraničních věcí Číny a Spojených států čínská strana poukázala na to, že Spojené státy trpí stále vážnější »čínskou fobií«. Pokud taková »hrozba« bude nadále pokračovat, vejde americká politika vůči Číně do slepé uličky. Před několika dny Joseph Nye, bývalý předseda americké národní zpravodajské komise a známý profesor Harvardské univerzity, ve článku poukázal na to, že se americká strategie se nesmí zaměřovat jenom na konfrontaci s velmocemi. Dobrá strategie by měla umožnit spolupráci mezi Spojenými státy a Čínou i soutěž mezi oběma zeměmi. To je návrh pro tvůrce americké strategie.
Čína vítá veřejnou pozitivní soutěž, avšak staví se proti hrám s nulovým součtem vedenou bezohlednými prostředky. Fakta prokazují, že výroba leží v Číně a podněcování odpojení od Číny jsou »skutečnou hroznou« pro Spojené státy a západní země.
USA by měly pamatovat na záměr navázání diplomatických styků
Současná americká vláda od nastoupení do úřadu opakovaně prohlašovala, že nainstaluje »plot« na vztahy s Čínou, ale co je »plot«, Spojené státy neuvedly jasně, ani to nemají právo jednostranně definovat.
Svět totiž díky setkání ministrů zahraničních věcí Číny a Spojených států na ostrově Bali 9. července vidí skutečnost, že onen »plot« ve vztazích už dlouhodobě existuje, ale Spojené státy musí zavést odpovědnost za jeho upevňování.
Setkání ministrů zahraničních věcí Číny a Spojených států se konalo na ostrově Bali po skončení schůze ministrů zahraničních věcí skupiny G20. Jde o pátou interakci mezi Čínou a Spojenými státy na vysoké úrovni, a také se jedná o důležitou diplomatickou činnost pro splnění dohody mezi představiteli obou zemí dosažené v listopadu loňského roku. Podle zprávy jednání trvalo pět hodin a obě strany komplexně, hluboko a upřímně komunikovaly o bilaterálních vztazích a dalších mezinárodních a regionálních otázkách společných zájmů. Při jednání čínská strana jasně poukázala na to, že tři komuniké mezi Čínou a Spojenými státy jsou nejspolehlivější »ochranou« mezi oběma zeměmi, což se dostalo do pozornosti vnějšího světa.
Proč Spojené státy mnohokrát zmínily, že »plot« by měl být nainstalován? To ukazuje, že na jedné straně si jsou vědomy důležitosti a naléhavosti kontrolovat rozpory mezi Čínou a Spojenými státy a chtějí si zachovat stabilitu spodní hranice čínsko-amerických vztahů. Na druhé straně odmítají čelit a přemýšlet o základní příčině o obtížnosti vztahů s čínskou stranou.
Jaká je příčina obtížnosti vztahů mezi Čínou a Spojenými státy? Jak se mohou vrátit na správnou cestu? Wang I, člen čínské Státní rady a ministr zahraničních věcí, na jednání přednesl řadu obav a jasně vysvětlil příčinu.
Není obtížné zjistit důvod, proč vztahy mezi Čínou a Spojenými státy čelí vážným výzvám od navázání diplomatických styků. Důležitým důvodem je to, že zásady a duch stanovené třemi společnými komuniké mezi oběma stranami nebyly účinně dodržovány. Vezmeme Šanghajské komuniké, které bylo zveřejněno před 50 lety, jako příklad, v komuniké se uvádí, že země bez ohledu na společenský systém musí dodržovat zásady respektování suverenity a územní celistvosti, nenarušování jiných zemí, nevměšování se vnitřních záležitostí jiných zemí, rovnosti a vzájemných zájmů a mírového soužití. Dá se říct, že »plot« byl nainstalován už na začátku navázání diplomatických styků mezi oběma zeměmi na základě vyjednávání.
Čína po dobu 50 let tvrdě pracuje na udržení tohoto »plotu«, ale Spojené státy však neustále zasahovaly do čínských vnitřních záležitostí, implementovaly politiku proti Číně tchajwanskou otázkou a blokovaly Čínu se svými spojenci, tím onen »plot« poškodily.
Pro Spojené státy je tak na čase znovu vzpomínat na původní záměr navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Spojenými státy a splnit příslib tří společných komuniké. Bez základního kamene nemá smysl mluvit o nainstalování »plotu« ve vztazích mezi oběma zeměmi.
Z reálného hlediska je implementace důležitého konsensu hlav států obou zemí nezbytnou podmínkou pro posílení »plotu« ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy. Čína vždy rozvíjela vztahy se Spojenými státy v souladu se třemi principy, tedy vzájemný respekt, mírové soužití a vzájemný zájem o spolupráci, které předložil čínský prezident Si Ťin-pching, ale důležitý závazek prezidenta Joe Bidena se stále vznáší ve vzduchu, a dokonce se objevují nebezpečnější trendy.
Antony Blinken nedávno v projevu o politice vůči Číně řekl, že je třeba »vytvořit strategické prostředí kolem Číny«, podpořit NATO, aby rozšířilo své strategické pakty do Asie a Tichomoří. Udělal provokaci v tchajwanské otázce a otázce Sin-ťiang. Washington posiluje tlak vůči Číně. Zatím existují hluboké faktory, které Spojené státy odchylují od vztahů s Čínou, a také souvisí se současnou »politickou korektností«, která americké politiky nutí demonstrovat, jak jsou tvrdí vůči Číně. To vede k problémům s porozuměním Číně a politiky vůči Číně se odchýlily od správné dráhy.
Aby se rozvíjely pozitivní vztahy s Čínou, Spojené státy musí splnit své sliby. Historie již dlouho prokázala, že pouze dodržování základních pravidel mezinárodních vztahů může vytvořit skutečný »plot« pro vztahy mezi Čínou a Spojenými státy.
(pr)