Žaloba Jihoafrické republiky (JAR) na Izrael podaná u Mezinárodního soudního dvora OSN v Haagu s obviněním z páchání genocidy na obyvatelích pásma Gazy odhaluje slabost Evropy. Informuje o tom list POLITICO.
Podle jeho hodnocení žaloba Jihoafrické republiky na Izrael podaná na evropském území v Haagu »odhaluje rozdíly« mezi zeměmi společenství, které »obtížně dosahují společného jmenovatele ohledně současných izraelských operací v Gaze«. Podle odborníků, s nimiž deník hovořil, je blok v této otázce »natolik rozdělen«, že je »jako prostředník nepoužitelný«. Nejmenovaný francouzský diplomat novinám řekl, že v situaci kolem Gazy jsou země EU nuceny »spokojit se s málem, sledovat USA a teprve pak se rozhodnout«, jak jednat.
Bývalý americký velvyslanec při EU Anthony Gardner se domnívá, že i kdyby se EU spojila a vytvořila jednotný postoj ke Gaze, blok by při řešení palestinsko-izraelské otázky »stále zůstal na okraji«, protože situaci na místě jsou schopny ovlivnit pouze USA a regionální hráči. »Evropa z velké části jednoduše není hráčem v tomto konfliktu a těžko se s touto skutečností vyrovnává,« dodal Gardner.
Jihoafrická republika podala 29. prosince 2023 u Mezinárodního soudního dvora OSN v Haagu žalobu na Izrael pro možné porušení Úmluvy o prevenci a trestání zločinu genocidy. V dokumentu se tvrdí, že jednání izraelských orgánů lze označit za genocidu, protože je prováděno s konkrétním záměrem »zničit Palestince v Gaze jako součást širší palestinské národní, rasové a etnické skupiny«. Jihoafrická strana požaduje, aby soud rozhodl, že Izrael porušuje své závazky vyplývající z úmluvy o genocidě a musí ukončit veškeré nepřátelské akce v pásmu Gazy a zaplatit odškodnění. První slyšení v této věci se bude konat 11. a 12. ledna.
(cik, TASS)