Když požáry zachvátily havajský ostrov Maui, lidé začali přemýšlet o příčinách nejsmrtonosnějšího požáru v novodobé historii USA. Někteří z nich, včetně původních obyvatel Havaje a klimatologů, uvedli, že na vině je přinejmenším částečně kolonialismus.
Lesní požáry zabily do neděle nejméně 93 lidí a zničily více než 2000 budov na Maui. Havajský guvernér Josh Green uvedl, že škody se odhadují na téměř šest miliard dolarů.
Předběžné zprávy naznačují, že katastrofu způsobila kombinace horkých a suchých podmínek, kterou ještě zhoršily silné poryvy větru způsobené hurikánem Dora.
V sobotu podaly tři právnické firmy hromadnou žalobu na společnost Hawaii Electric, v níž tvrdí, že zkáze »se dalo předejít«, kdyby energetická společnost před silným větrem odpojila své elektrické vedení od napětí.
V žalobě se uvádí, že 8. srpna, tedy v den, kdy se rozhořely lesní požáry, bylo nahlášeno stržené elektrické vedení v rozvodně havajské elektrárny a její umístění v blízkosti místa »počátečního požáru o rozloze tří akrů«.
Někteří lidé navíc poukazují na faktor kolonialismu. Kaniela Ing, ekologický aktivista a bývalý havajský zákonodárce, obvinil »koloniální chamtivost« z drastické změny ekosystému na ostrově a prohlásil, že právě ta je příčinou tragédie.
»Hrubé špatné hospodaření s půdou ze strany chamtivých developerů a spekulantů s pozemky zničilo naši přirozenou krajinu a nárazníkové pásy a umožnilo rychlé šíření požáru,« napsal Ing ve středu na Twitteru.
»Tady na Maui jsme tropický ostrov. Neměli bychom mít lesní požáry,« řekl Ing v pátek v rozhovoru pro hodinový americký zpravodajský pořad Democracy Now. Ing také uvedl, že po celé generace tyto oligarchické kolonie na Havaji zabíraly půdu a odváděly vodu z mokřadů na ostrově pro své korporátní podniky, jako jsou golfová hřiště a hotely, čímž Lahaina utrpěla katastrofu, kterou by jinak neměla.
»Misionářské rodiny převzaly naši ekonomiku a vládu, pokračují v tom dodnes jako jedni z našich největších politických dárců a vlastníků půdy a korporací,« řekl Ing, který je sedmou generací Kanaka Maoli neboli původních Havajců.
Požáry zničily historické město Lahaina na ostrově Maui, původní hlavní město Havajského království, které bylo suverénním státem vzniklým v roce 1795 a anektovaným Spojenými státy v roce 1898.
Po příchodu americké kolonizace a kapitalismu na Maui v 19. století byly na ostrov zavlečeny invazivní trávy a velkoplošné zemědělství, jako je chov dobytka a plantáže, vedlo k rychlému úbytku původních ekosystémů.
Tyto nepůvodní rostliny přispěly k četnosti a síle požárů, protože původní rostliny se ukázaly jako prospěšné při omezování požárů, uvedl v pátek americký progresivní časopis Mother Jones.
»Historické změny rostlin a vegetace jsou ve skutečnosti tím, co nás činí zranitelnými a náchylnými k takovýmto událostem,« řekl deníku San Francisco Chronicle Clay Trauernicht, odborník na vědu a řízení požárů v divočině na Havajské univerzitě v Manoa.
Trauernicht ve středu napsal na Twitteru: »Problém s požáry lze z velké části přičíst rozsáhlým plochám nepůvodních travnatých porostů, které velcí vlastníci půdy ponechali bez péče, protože jsme vstoupili do ‚post-plantační éry‘, která začala přibližně v 90. letech 20. století.«
Carmen Lindseyová, předsedkyně Úřadu pro havajské záležitosti, rovněž obvinila kolonialismus. »Dnešní požáry jsou částečně způsobeny klimatickou krizí, historií kolonialismu na našich ostrovech a ztrátou našeho práva spravovat naši ‚aina a wai‘ (půdu a vodu),« uvedla ve středečním prohlášení.
(pr)