Z čeho vychází pozitivní trend hospodářského oživení Číny?

»Věřím, že čínské zdravotnictví si v příštích pěti až deseti letech udrží rychlý růst. Kvůli tomu společnosti z různých zemí zvyšují investice do této oblasti,« řekl předseda americké společnosti Plymouth Rock Assurance Corporation James Stone, když nedávno mluvil o čínské ekonomice. V poslední době mnoho zahraničních společností prohlásilo, že čínský trh je nenahraditelný, a jsou optimistické k rozvojové tendenci čínské ekonomiky.

Z čeho vychází taková tendence? Odpověď můžete najít v nejnovějším oficiálním prohlášení Číny o provozu národní ekonomiky od ledna do února.

Přidaná hodnota odvětví nad určenou velikost se meziročně zvýšila o 7 %, přidaná hodnota 39 ze 41 hlavních průmyslových odvětví dosáhla meziročního růstu, což představuje 95,1 %, investice do dlouhodobého majetku meziročně vzrostly o 4,2 %, očekávaný index podnikových výrobních a provozních činností v únoru dosáhl 54,2 % a očekávaný index podnikatelské činnosti v odvětví služeb dosáhl 58,1 % a další. Řada dat ukazuje, že základy dlouhodobého ekonomického růstu Číny se nezměnily, začátek letošního roku byl stabilní a pozitivní trend pokračuje.

Pokud se ponoříte hlouběji do velkého čínského trhu, tak zjistíte, že tento trend je všude. Nejprve se podíváme na spotřebu. Od ledna do února letošního roku se celkové maloobchodní tržby za spotřební zboží meziročně zvýšily o 5,5 %, což odráží další posílení spotřební dynamiky. V současné době Čína zahájila nové kolo rozsáhlé modernizace zařízení a obchodu se spotřebním zbožím. Podle příslušných oddělení s hlubokým pokrokem v oblasti vysoce kvalitního vývoje přinese modernizace zařízení obrovský trh s ročním objemem v hodnotě více než 5 bilionů jüanů. Do konce roku 2023 navíc počet civilních automobilů v Číně dosáhne 336 milionů a počet domácích spotřebičů přesáhne 3 miliardy kusů. Tato dvě odvětví mohou také vytvořit obrovský trh o objemu bilionu jüanů.

Zároveň se v tomto odvětví často objevují nové body růstu spotřeby, jako jsou produkty vyráběné v tuzemsku, chytré výrobky pro domácnost, zábava a cestovní ruch, což přináší novou hnací sílu pro rozšíření domácí poptávky a otevírá to nový prostor pro zahraniční společnosti. »Čínští spotřebitelé mají stále vyšší požadavky na kvalitu produktů, což nás nutí zrychlovat výrobu nových produktů,« řekl zodpovědný činitel prodejce sportovního zboží Decathlon China a dodal, že po investování v Číně v posledních dvaceti letech společnost Decathlon neustále obohacuje kategorie svých produktů, vybudovala vlastní továrny a uspokojuje stále bohatší potřeby čínských spotřebitelů.

Ekonomický růst je neoddělitelný od silného motoru inovací. Podle údajů za první dva měsíce se výroba zařízení pro 3D tisk, dobíjecích stanic a produktů elektronických součástek meziročně zvýšila o více než 40 % a investice do odvětví high-tech meziročně vzrostly o 9,4 %, což odráží vnitřní motivaci, kterou přinesla transformace od staré hnací síly k nové.

V současné době se stal klíčovým výrazem v čínské ekonomice rozvoj »nové kvalitní výrobní síly«. V letošní Zprávě o práci vlády se uvádí, že letošní nejvyšší priorita práce je podpořit výstavbu moderního průmyslového systému a urychlit rozvoj výrobní síly nové kvality. Zejména využití nových výrobních nástrojů, jako je průmyslový internet, podpoří zdokonalování výrobních procesů. Od roku 2023 přesáhl objem hlavních průmyslových internetových odvětví v Číně 1,3 bilionu jüanů a byl plně integrován do 49 hlavních kategorií národního hospodářství. Na konci loňského roku oznámilo Světové ekonomické fórum nejnovější seznam světové sítě tzv. majákových továren, které představují špičkové inteligentní výrobní kapacity v průmyslové oblasti. Jedenáct z těchto 21 nových výrobních podniků se nachází v Číně, což představuje více než polovinu.

Právě kvůli přitažlivosti čínské inovační atmosféry přijíždí do Číny za účelem rozvoje velké množství zahraničních firem. V lednu letošního roku bylo v Číně založeno 4.588 nových podniků se zahraničními investicemi, což představuje meziroční nárůst o 74,4 %. Investice západních rozvinutých zemí v Číně výrazně vzrostly, přičemž investice z Francie a Švédska vzrostly 25krát a 11krát. Globální výkonný viceprezident společnosti AstraZeneca Wang Lej řekl, že Čína má vynikající výrobu a kompletní dodavatelský řetězec a doufá, že bude provádět obchodní výzkum a vývoj založený na čínských inovacích.

Stojí za zmínku, že čínský dovoz a vývoz zboží vzrostl za první dva měsíce letošního roku meziročně o 8,7 %, přičemž dovoz i vývoz dosáhly kladného růstu. Americký deník Wall Street Journal uvedl, že čínský export měl v prvních dvou měsících »silnou dynamiku« a tempo růstu bylo mnohem vyšší, než očekávané. Důvodem je flexibilní chování čínských společností zahraničního obchodu. Například se spojují a balí zboží od různých společností, čímž se výrazně zlepšuje efektivita námořní přepravy. Rychlý růst čínského zahraničního obchodu přispívá k silné podpoře mezinárodního obchodu a hospodářského oživení.

Skutečnost ukazuje, že se objevuje stále více faktorů podporujících oživení čínské ekonomiky. V současné době stále existuje mnoho vnějších nestabilit a nejistot a je třeba posílit základy hospodářské obnovy Číny. S tím, jak se však akumulují a zvyšují různé příznivé faktory, spolu s vitalitou velkého čínského trhu a odvahou podniků, má čínská ekonomika schopnost »pevně naskočit« a splnit své roční cíle a úkoly, a zároveň přinést oteplení světové ekonomice.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy