WTO: Geopolitické napětí, digitální revoluce a změna klimatu mění směřování rozvoje

Nové globální trendy, jako je geopolitické napětí, digitální revoluce a změna klimatu, mění podobu rozvoje založeného na obchodu, uvedla Světová obchodní organizace (WTO) ve své klíčové zprávě zveřejněné v pondělí.

Ve vydání »Zprávy o světovém obchodu pro rok 2024« WTO odhaduje, že globální faktory, jako je geopolitické napětí, regionální konflikty a obchodní sankce, ovlivnily stabilní základy světového hospodářského růstu v průběhu posledních třiceti let, což může vést k roztříštěnosti obchodu.

Na druhé straně zvýšená kapitálová a kvalifikační náročnost moderní výroby snížila prostor pro růst založený na výrobě v ekonomikách s nízkými příjmy. Změna klimatu mezitím představuje ještě větší výzvu, zejména pro tyto země.

Zpráva však také zdůraznila nové příležitosti, které tyto globální trendy přinášejí. Rozvojové ekonomiky mohou například snížit obchodní náklady prostřednictvím digitalizace, přejít na růst založený na službách nebo využít poptávku po obnovitelných zdrojích v rámci globální zelené transformace a dosáhnout tak rozvoje.

Generální ředitelka WTO Ngozi Okonjo-Iweala pronáší projev během 12. kulatého stolu o přistoupení Číny k WTO, který se konalo 25. února 2024 v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. FOTO – Xinhua/WTO

Ve zprávě byly předloženy přesvědčivé důkazy o tom, že od založení WTO před 30 lety sehrál obchod zásadní roli při snižování příjmových rozdílů mezi ekonomikami.

»Snad největším přínosem zprávy je potvrzení transformační role obchodu při snižování chudoby a vytváření sdílené prosperity,« uvedla v předmluvě ke zprávě generální ředitelka WTO Ngozi Okonjo-Iweala.

»Druhým největším poznatkem je však to, že můžeme udělat mnohem více pro to, aby obchod a WTO fungovaly lépe pro ekonomiky a lidi, kteří během posledních 30 let globalizace zaostávali,« dodala.

Zpráva uvádí, že v letech 1996-2021 byl vysoký podíl obchodu na HDP silně spojen s rychlejším růstem v nízko- a středněpříjmových ekonomikách, což jim pomohlo snížit rozdíl v HDP na obyvatele oproti vysokopříjmovým ekonomikám.

WTO zdůraznila potřebu podpůrných domácích politik, jako je odborné vzdělávání, dávky v nezaměstnanosti, vzdělávání pro kvalifikovanější a mobilnější pracovní sílu, a politiky hospodářské soutěže, která zajistí, že spotřebitelé budou mít prospěch z nižších cen, jakož i spolehlivé infrastruktury a dobře fungujících finančních trhů.

William Widjaja (druhý zleva), nákupní ředitel indonéské maloobchodní společnosti Kawan Lama Group při návštěvě stánku jednoho z dodavatelů během 135. zasedání čínského veletrhu dovozu a vývozu v Kantonu v jihočínské provincii Kuang-tung, 16. dubna 2024. FOTO – Xinhua/Liu Dawei

Naléhavě vyzvala ke snížení nákladů na obchod, překlenutí digitální propasti a k aktualizaci souboru pravidel WTO, aby byl zohledněn rostoucí význam obchodu se službami a digitálních a ekologických odvětví.

Zpráva rovněž vyzývá k lepší koordinaci mezi mezinárodními organizacemi, neboť by to mohlo pomoci využít synergie mezi obchodními a doplňkovými opatřeními a zvýšit začleňování napříč ekonomikami i v rámci nich.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy