Politika vlády amerického prezidenta Joea Bidena uprostřed eskalující krize na Blízkém východě vede k rozkolu v Bílém domě. Toto hodnocení přinesl v neděli deník The Washington Post (WP) s odvoláním na zdroje v americké administrativě.
Podle něj si začátkem listopadu skupina asi 20 zaměstnanců Bílého domu vyžádala schůzku s personálním šéfem Bílého domu Jeffem Zientsem, asistentkou prezidenta Anitou Dunnovou a zástupcem asistenta prezidenta USA pro národní bezpečnost Jonathanem Feinerem. Na schůzce požadovali vysvětlení strategie administrativy pro snížení počtu civilních obětí, její vize budoucnosti regionu a vysvětlení poselství Washingtonu v této krizi.
»Schůzka úředníků, o níž se dříve nepsalo, ukazuje, jak Bidenův přístup k pravděpodobně největší mezinárodní krizi jeho prezidentství štěpí Bílý dům, který se pyšní disciplinovanou a soudržnou prací,« napsal list. Podle odhadu mnoha spolupracovníků a spojenců v Bílém domě i mimo něj eskalující situace v Pásmu Gazy otřásla administrativou více než jakýkoli jiný problém, který se objevil během prvních tří let Bidenova prezidentského působení.
Rozkol v celé řadě otázek nastal převážně mezi dlouholetými staršími Bidenovými spolupracovníky a mladšími zaměstnanci. »Ale i klíčoví poradci uznávají, že konflikt poškodil americké postavení na světové scéně,« poznamenává WP.
Již dříve zveřejnila televizní společnost NBC výsledky průzkumu veřejného mínění, z nichž vyplývá, že míra podpory amerického prezidenta klesla na pro něj nejnižší úroveň 40 %, neboť výrazná většina obyvatelstva neschvaluje jeho kroky v oblasti zahraniční politiky, zejména jeho přístup k palestinsko-izraelskému konfliktu.
(jb, TASS)