Německá vláda nepodporuje nápad francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vytvořit v Evropské unii koalici, která by společně vyslala na Ukrajinu instruktory. Informuje o tom list Welt am Sonntag.
Podle jeho informací zaslal minulý týden náčelník generálního štábu francouzských ozbrojených sil Thierry Burkhard dopis Spojeným státům a asi deseti evropským státům, včetně Velké Británie, Polska, Nizozemska, tří pobaltských států, Dánska a Švédska, v němž příslušné vlády vyzval k účasti na výcvikové misi na Ukrajině v rámci mnohonárodní »koalice ochotných«. Paříž zároveň ignorovala německou vládu: německé ministerstvo obrany zvací dopis neobdrželo. Německá vládnoucí »semaforová« koalice (SPD, Zelení, FDP), jak list poznamenává, dala v posledních týdnech během interních diskusí v Bruselu opakovaně najevo, že německá armáda se výcvikové mise nezúčastní. Američané tak ale učinili předem – a přesto obdrželi zvací dopis, zdůrazňuje Welt am Sonntag.
Macron se snaží, aby se výcviková mise konala pod záštitou již existující vojenské asistenční mise EU na podporu Ukrajiny (EUMAM Ukraine). Diplomaté EU však oznámili, že v Bruselu existuje vůči nápadům Paříže odpor. Většina zemí EU by byla proti výcviku na Ukrajině. Například vlády Německa, Itálie a Španělska se obávají, že výcvik na místě by mohl vyvolat značné riziko eskalace a vtáhnout Západ ještě hlouběji do konfliktu na Ukrajině. Maďarsko zase na zasedání ministrů obrany EU koncem května zdůraznilo, že Ukrajina již nemá reálnou šanci zvítězit, shrnuje deník.
Diplomatické kruhy EU však zároveň uvedly, že z vojenského hlediska rozhodně existují dobré důvody pro výcvik ukrajinských vojáků v jejich vlastní zemi. Výcvik by pak byl více přizpůsoben potřebám ukrajinských vojáků a armáda by nemusela kvůli výcviku opouštět svou zemi, uzavírá Welt am Sonntag.
Dne 6. června Macron v rozhovoru pro televizní kanály TF1 a France 2 uvedl, že Francie hodlá vycvičit 4500 ukrajinských vojáků a vybavit je municí, pro kterou na Ukrajinu vyšle instruktory. Jak uvedl deník Le Monde, francouzský prezident chce v EU vytvořit koalici, která by společně vyslala na Ukrajinu instruktory. Později koordinátor pro strategickou komunikaci v Radě pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby upozornil, že odmítavý postoj USA k myšlence vyslat své vojáky na Ukrajinu zůstane v platnosti i v budoucnu bez ohledu na rozhodnutí Francie.
Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že výskyt cizích vojenských kontingentů na Ukrajině by byl spojen s krajně negativními důsledky, a to až nenapravitelnými.
(cik)