Čína a Spojené státy by se měly řídit směrem, který určily hlavy obou států, a hledat správnou cestu, jak spolu obě strany jako dvě významné země mohou vycházet, a vyvíjet náležité úsilí pro blaho svých občanů a světový mír a stabilitu, uvedl čínský státní rada a ministr zahraničí Wang I během pátečního telefonického rozhovoru s americkým ministrem zahraničí Antony Blinkenem.
Minulý měsíc se na Bali uskutečnilo setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a amerického prezidenta Joea Bidena, které podle Wanga poskytlo strategické pokyny pro vyvedení dvoustranných vztahů z vážných potíží a jejich navrácení do zdravých a stabilních kolejí, což je pozitivní signál pro okolní svět.
»Týmy na obou stranách uskutečnily řadu kontaktů v souladu s konsensem hlav obou států, které jsou obecně prospěšné,« uvedl Wang. »Je však třeba poznamenat, že Spojené státy by neměly vést dialog a zároveň zadržovat, ani by neměly mluvit o spolupráci, ale zároveň do Číny bodat,« uvedl. »To není rozumné soupeření, ale iracionální tlumení vztahů. Nemá za cíl řádně řídit spory, ale konflikty vyostřovat. Ve skutečnosti se stále jedná o starou praxi jednostranného zastrašování,« řekl Wang.
To pro Čínu nefungovalo v minulosti a nebude to fungovat ani v budoucnosti, řekl a dodal, že Čína bude i nadále rozhodně hájit svou suverenitu, bezpečnost a rozvojové zájmy. »Spojené státy musí věnovat pozornost oprávněným obavám Číny, přestat ji omezovat a potlačovat její rozvoj, zejména nesmí neustále zpochybňovat čínskou červenou linii způsobem ‚krájení salámů‘,« řekl Wang a zdůraznil, že obě strany by se měly zaměřit na převedení konsensu, kterého dosáhly hlavy obou států na setkání na Bali, do praktických politik a konkrétních opatření.
Wang dále konstatoval, že nedávné setkání vysokých diplomatů obou zemí v čínském městě Langfang bylo hloubkové a konstruktivní, a vyzval obě strany, aby zintenzivnily konzultace o hlavních zásadách čínsko-amerických vztahů, aby řádně pokročily v dialogu na různých úrovních a v různých oblastech a aby řešily konkrétní otázky mezi oběma zeměmi prostřednictvím společných pracovních skupin.
»Nový rok by měl mít novou perspektivu,« řekl Wang s tím, že lidé v obou zemích i na celém světě doufají, že se čínsko-americké vztahy stabilizují a zlepší. Myšlení s nulovým součtem podle něj povede pouze k vzájemnému opotřebení a čelnímu střetu mezi oběma velkými zeměmi a je prý až příliš jasné, co je správné a co ne.
Blinken zase uvedl, že Spojené státy jsou ochotny s Čínou diskutovat o hlavních zásadách dvoustranných vztahů, řídit vztahy odpovědným způsobem a realizovat spolupráci v oblastech, které odpovídají společným zájmům obou stran. »Spojené státy nadále prosazují politiku jedné Číny a nepodporují ‚nezávislost Tchaj-wanu‘,« uvedl.
»Spojené státy oceňují vedoucí úlohu Číny a její roli předsedající země 15. zasedání konference smluvních stran Úmluvy OSN o biologické rozmanitosti, která prosazuje ambiciózní rámec pro ochranu biologické rozmanitosti,« uvedl Blinken a dodal, že se těší na spolupráci Spojených států a Číny při prosazování provádění tohoto rámce.
Wang doplnil, že Čína se bude i nadále řídit myšlenkou Si Ťin-pchinga o ekologické civilizaci, usilovat o vybudování společenství života mezi člověkem a přírodou a je ochotna spojit své síly se všemi stranami, aby ochránila jedinou planetu, na které společně žijeme.
Obě strany si rovněž vyměnily názory na otázku Ukrajiny. Wang zdůraznil, že Čína vždy stála na straně míru, cílů Charty OSN a mezinárodní společnosti na podporu míru a rozhovorů. »Čína bude i nadále hrát konstruktivní roli při řešení krize svým vlastním způsobem,« uvedl Wang.
(pr)