Čínský ministr zahraničí Wang I ve čtvrtek odpovídal na otázky týkající se různých témat, od vztahů se Spojenými státy a snahy o multipolární svět až po konflikty v Gaze a na Ukrajině, když informoval média o cílech, přístupu a úspěších čínské zahraniční politiky.
Wang, který je rovněž členem politického byra ústředního výboru Komunistické strany Číny, zdůraznil závazek Číny k míru a vzájemnému prospěchu, když hovořil na tiskové konferenci na okraj druhého zasedání 14. celostátního shromáždění lidových zástupců v Pekingu.
Zde jsou čtyři poznatky z 90minutového zasedání, na kterém zaznělo 21 otázek čínských a zahraničních novinářů.
1. Stejná místa u stolu pro multipolární svět
Wang I vyjádřil závazek Číny vůči multilateralismu a procesu Organizace spojených národů (OSN) a vyzval k rovným podmínkám pro rozvojové země a podpoře vlivu zemí globálního Jihu.
Uvedl, že čínským řešením je vybudování společenství se společnou budoucností lidstva – koncept, který se od svého představení před deseti lety stal mezinárodním konsensem. Poznamenal, že tato vize je nyní obsažena v prohlášeních OSN i Šanghajské organizace pro spolupráci, BRICS a dalších mezinárodních institucí.
Wang zdůraznil význam, který Čína přikládá úsilí o rovný a spořádaný multipolární svět bez blokové politiky a rozdělení, v němž platí rovná práva a rovná pravidla. Řekl, že ti, kdo mají »větší sílu«, by neměli mít rozhodující slovo a že je »nepřijatelné, aby některé země byly na stole, zatímco jiné pouze na jídelním lístku«, což je zjevná narážka na nedávný výrok amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena.
Při hodnocení budoucího směřování čínského úsilí o globální rovnost Wang uvedl, že »cesta před námi může být klikatá, ale budoucnost je světlá«. Uvedl, že posílení role OSN je vzhledem ke krizím a výzvám, které jsme v posledních letech zaznamenali, zásadní, ale je třeba provést reformu, aby se zvýšilo zastoupení a hlas rozvojových zemí.
Ministr zahraničí přenesl čínský přístup také do oblasti umělé inteligence (AI), rychle se rozvíjející sféry, v níž by podle něj měl být kladen stejný důraz na rozvoj a bezpečnost a mělo by být učiněno více pro překonání rozdílů v oblasti AI.
Wang varoval, že pokusy o vytvoření předpisů typu »malý dvorek, vysoký plot« by přinesly chyby s »historickými důsledky« a že by měl existovat mezinárodní systém řízení v rámci OSN, kterého by se mohli účastnit všichni jako rovný s rovným.
Uvedl, že Čína se zaměřuje na tři klíčové zásady: Umělá inteligence by měla být silou dobra, vždy by měla být zajištěna bezpečnost a měla by být pod lidskou kontrolou a mělo by se usilovat o spravedlnost.
Uvedl také, že Čína předloží v OSN návrh rezoluce o posílení budování kapacit v oblasti UI mezi rozvojovými zeměmi, aby se překlenuly technologické rozdíly a všechny země z ní mohly těžit.
2. Čínsko-americké vazby jsou kritické, konflikt nepředstavitelný
Wang uvedl, že od setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a jeho amerického protějšku Joea Bidena v listopadu 2023 v San Francisku došlo ve vztazích mezi Čínou a USA ke zlepšení, ale varoval, že nesprávné vnímání USA vůči Číně přetrvává a sliby Washingtonu nebyly zcela naplněny.
Ministr zahraničí označil vztahy za »klíčové pro blaho obou národů a budoucí lidstvo světa« a uvedl, že přístup Číny k USA je stabilní a konzistentní.
Nastínil tři hlavní zásady, kterými se Čína ve vztazích s USA řídí: předpokladem je vzájemný respekt, základem je mírové soužití, neboť konflikt mezi zeměmi by měl »nepředstavitelné následky«, a cílem je oboustranně výhodná spolupráce.
USA se však podle něj nadále pokoušejí Čínu omezovat a rozšiřují sankce a další opatření do »ohromující míry nepochopitelné absurdity«.
Zpochybnil také důvěru USA a upozornil, že skutečnou výzvou pro USA jsou ony samy. »Výzva ze strany USA přichází od nich samotných, nikoli od Číny. Pokud budou posedlé potlačováním Číny, uškodí tím pouze samy sobě.«
Wang na závěr řekl, že Čína podporuje aktivní spolupráci, vidí naději v mladých generacích a lidech obou zemí a doufá, že se vrátí na cestu stabilního, zdravého a udržitelného rozvoje.
3. Čínský způsob řešení otázek týkajících se horkých míst
Wang vyzdvihl úspěšné zprostředkovatelské úsilí Číny o dosažení příměří v severním Myanmaru a obnovení saúdskoarabsko-íránských vztahů. Uvedl, že konstruktivní zapojení do řešení otázek hot spotů je odpovědností Číny jako člena Rady bezpečnosti OSN.
Na otázku ohledně přístupu Číny ke zprostředkování uvedl, že se země poučila jak z mezinárodní praxe, tak z vlastní moudrosti. V tomto ohledu stanovil čtyři základní zásady: nevměšování do vnitřních záležitostí, závazek k politickému urovnání, závazek k nestrannosti a žádným dvojím standardům a zaměření na řešení příznaků a hlavních příčin.
Ministr zahraničních věcí zdůraznil, že Čína věří, že dialog má zásadní význam pro mírové řešení horkých míst na celém světě, od Korejského poloostrova po Ukrajinu.
Pokud jde o Ukrajinu, uvedl, že Čína usiluje o ukončení konfliktu a zahájení mírových rozhovorů. Uvedl, že Čína od počátku zastávala objektivní postoj, zapojila se do diplomacie mezi vůdci, zveřejnila poziční dokument a jmenovala zvláštního zástupce Li Chueje, který nadále vede rozsáhlá jednání v regionu.
Dodal, že z čínské delegace na nedávné Mnichovské bezpečnostní konferenci bylo cítit, že existuje větší ochota prozkoumat podmínky pro východisko, a poznamenal, že riziko prohraného výsledku časem roste a prodlužování konfliktu by mohlo situaci jen zhoršit.
Čím dříve rozhovory začnou, tím dříve může nastat mír a může být nalezena vyvážená a udržitelná bezpečnostní architektura, uvedl a dodal, že Čína podporuje uspořádání mezinárodní mírové konference v řádném termínu, kterou podpoří Rusko i Ukrajina.
Wang rovněž vyzval k deeskalaci napětí na Korejském poloostrově a k obnovení dialogu.
4. Tragédie v Gaze, podpora členství v OSN
Wang označil situaci v Gaze za lidskou tragédii a civilizační ostudu a dodal, že nic neospravedlňuje prodlužování konfliktu a zabíjení civilistů.
»Neexistuje rozdíl mezi ušlechtilými a pokornými životy a život by neměl být označován podle víry nebo náboženství,« řekl. »Neschopnost ukončit tuto humanitární katastrofu dnes, v 21. století, je tragédií pro lidstvo a ostudou pro civilizaci.«
Podle ministerstva zdravotnictví území ovládaného Hamásem počet mrtvých v Gaze od 7. října 2023 překročil 30 tisíc.
Wang vyzval mezinárodní společenství, aby podpořilo okamžité příměří a distribuci humanitární pomoci, a uvedl, že by měli být propuštěni všichni zadržení a zastaveny všechny akce, které poškozují civilisty.
Ministr zahraničí rovněž uvedl, že Čína podporuje plné členství Palestiny v OSN, a vyzval »jistého člena Rady bezpečnosti«, aby nebránil Palestině v jeho dosažení.
Dodal, že historická nespravedlnost vůči Palestincům nesmí pokračovat a že jedinou cestou k trvalému míru je dvoustátní řešení.
Čína podporuje rychlé obnovení mírových rozhovorů mezi Palestinou a Izraelem a bude trvat na dvoustátním řešení, které zaručí mírové soužití obou zemí, uvedl.
Wang rovněž zopakoval, že Čína podporuje uspořádání autoritativní mezinárodní mírové konference, která by vypracovala plán řešení krize.
(pr)