Vztahy mezi Čínou a Radou pro spolupráci v Zálivu se dostaly na novou úroveň

Vzhledem k tomu, že se na summitu Rady pro spolupráci Číny a zemí Zálivu (GCC) v saúdskoarabském Rijádu poprvé sešli vedoucí představitelé Číny a zemí GCC, tradiční přátelství mezi oběma stranami se posunulo dál a strategičnost vztahů se dále obohatila.

Čína a země GCC jsou přirozenými partnery pro spolupráci, uvedl ve svém projevu na summitu čínský prezident Si Ťin-pching a vyzval obě strany, aby byly partnery při podpoře jednoty, rozvoje, bezpečnosti a civilizací. Na summitu bylo následně rozhodnuto o navázání a posílení strategického partnerství mezi Čínou a zeměmi GCC.

GCC byla založena v roce 1981 a má šest členských zemí: Bahrajn, Katar, Kuvajt, Omán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty (SAE). Země GCC jsou pro Čínu důležitými partnery ve spolupráci s Blízkým východem. Čína udržuje kontakty s GCC již od jejího založení. 

Si ve svém projevu ocenil úspěchy, kterých obě strany dosáhly v uplynulých letech, a uvedl, že Čína a země GCC by měly pokračovat v tradičním přátelství a využít strategické partnerství jako příležitost k obohacení strategického vyznění vztahů mezi Čínou a GCC. Dodal, že obě strany by měly být partnery při prosazování jednoty, posilovat vzájemnou politickou důvěru a pevně podporovat své základní zájmy. »Obě strany by měly synergicky rozvíjet rozvojové strategie, společně budovat bezpečnost a vzájemně se učit z dobrých kulturních úspěchů,« uvedl čínský prezident.

Podpora budoucí spolupráce

Čínský prezident navrhl pět hlavních oblastí spolupráce mezi Čínou a zeměmi GCC v příštích třech až pěti letech: energetika, finance a investice, inovace a nové technologie, letectví a kosmonautika a jazyk a kultura.

Čína bude podle prezidenta i nadále dovážet ze zemí GCC více ropy a zkapalněného zemního plynu, vytvoří pracovní mechanismus pro dvoustrannou investiční a hospodářskou spolupráci a prohloubí spolupráci v oblasti digitální měny a vybuduje se zeměmi GCC centrum pro big data a cloud computing.

Podle údajů čínské Generální celní správy zůstává Čína největším obchodním partnerem zemí GCC a největším exportním trhem pro petrochemické výrobky. V roce 2021 přesáhl bilaterální obchod 230 miliard dolarů, když čínský dovoz fosilních paliv ze Saúdské Arábie, Ománu a SAE dosáhl 44,9 miliardy dolarů, 25,4 miliardy dolarů a 21,3 miliardy dolarů. 

China-GCC relations elevated to new level as first China-GCC Summit held in Riyadh

V posledních letech se přátelské vztahy mezi oběma stranami neustále rozvíjely. Například 19. září se čínský státní rada a ministr zahraničních věcí Wang Yi setkal s ministry zahraničních věcí zemí GCC jako skupina na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku. Během schůzky se obě strany dohodly, že »vyvinou společné úsilí, aby co nejdříve dosáhly společného záměru ohledně dohody o volném obchodu mezi Čínou a Zálivem, aby vydaly pozitivní signály a vzájemně si pomohly dosáhnout lepšího rozvoje«

Vedoucí představitelé ostatních zemí Rámcové rady pro spolupráci v Zálivu se o vztazích mezi Rámcovou radou pro spolupráci v Zálivu a Čínou a o summitu vyjádřili pochvalně a uvedli, že první summit je podle nich velkolepým setkáním v historii vztahů mezi Rámcovou radou pro spolupráci v Zálivu a Čínou a důležitým milníkem. 

Země GCC pevně podporují zásadu jedné Číny a jsou připraveny spolupracovat s Čínou na realizaci výsledků summitu, prohloubit dvoustrannou spolupráci v klíčových oblastech a přinést více výhod oběma národům.

Na summitu bylo rovněž vydáno společné prohlášení a přijat akční plán strategického dialogu mezi Čínou a zeměmi GCC na období 2023-2027.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy