Výbor gruzínského parlamentu pro právní záležitosti schválil překonání prezidentského veta Salome Zurabišviliové k zákonu o zahraničních agentech.
Zasedání bylo živě přenášeno na internetových stránkách zákonodárného sboru. »Veto bylo ve výboru překonáno, tudíž je tato otázka uzavřena,« shrnul výsledky hlasování šéf právního výboru Henri Ohanašvili.
Otázka veta tak bude postoupena k projednání na plenárním zasedání 28. května. Zasedání výboru se konalo na pozadí bouřlivých debat mezi opozicí a poslanci vládní strany Gruzínský sen – Demokratická Gruzie. Opozice ve svém obvyklém tónu obvinila vládní představitele, že přijetím zákona blokují evropskou cestu země, na což Ohanašvili odpověděl, že pokud se Gruzie stane členem EU, nebude již tento zákon potřeba, protože EU má jiný právní rámec.
Otázka přijetí návrhu zákona »O transparentnosti zahraničního vlivu« byla v Gruzii poprvé nastolena na začátku roku 2023. V únoru byl zaregistrován v parlamentu a v březnu byl přijat v prvním čtení.
Proti této iniciativě se postavila opozice, která se obávala, že zabrání integraci země do Evropské unie. Po protestech vládnoucí strana Gruzínský sen – Demokratická Gruzie dokument stáhla.
Bylo rozhodnuto, že návrh zákona bude znovu předložen k projednání na začátku dubna 2024. Text dokumentu zůstal stejný, s výjimkou termínu »agent zahraničního vlivu«. Tento termín byl nahrazen termínem »organizace, která sleduje zájmy zahraniční síly«.
V textu důvodové zprávy se uvádí, že návrh zákona »neomezí« činnost zahraničních organizací, ale jejich registrace se stane povinnou. Autoři dokumentu to vysvětlují tím, že nevládní organizace financované ze zahraničí často nezveřejňují zdroje svých příjmů, ale mohou být hybnou silou protestů.
Gruzínský premiér Irakli Kobachidze také uvedl, že více než 90 % financí vynaložených největšími nevládními organizacemi v Gruzii není nijak deklarováno.
Návrh zákona se netýká fyzických osob a vztahuje se pouze na právnické osoby a média, která získávají více než 20 procent svých příjmů ze zahraničí. Organizace uznané jako »sledující zájmy zahraničních sil« chtějí mít povinnost hlásit své příjmy a výdaje ministerstvu spravedlnosti. V opačném případě jim hrozí pokuty.
Proti iniciativě se postavilo také velvyslanectví USA a zastoupení EU v Tbilisi, kde uvedli, že návrh zákona »vyvolává vážné obavy«.
(cik, TASS)
Majdan se nekoná…!