Ekologové zjistili, že vykolejení vlaku v blízkosti osady East Palestine na severozápadě Spojených států vedlo k velkému úniku toxinů do ovzduší, který zasáhl Kanadu a 16 států USA. Celková zasažená plocha činila 1,4 milionu kilometrů čtverečních, což je asi šest procent rozlohy Severní Ameriky, napsali vědci v článku zveřejněném ve vědeckém časopise Environmental Research letters.
»Naše měření ukázala nejen zvýšené koncentrace chloridů ve srážkách, ale také odhalila velmi rozsáhlou plochu území pokrytou těmito emisemi. Zároveň pro nás bylo velkým překvapením prudké zvýšení koncentrace alkalických a alkalických kovů ve srážkách, jejichž podíl byl za posledních deset let rekordní,« uvedl koordinátor Národního programu atmosférické depozice (NADP) David Gay.
K tomuto závěru dospěli vědci při studiu ekologických důsledků člověkem způsobené katastrofy, k níž došlo v oblasti osady East Palestine v severovýchodní části státu Ohio. Počátkem února 2023 zde vykolejil vlak převážející několik desítek kontejnerů s nebezpečnými materiály, včetně toxického vinylchloridu a butylakrylátu.
Některé z těchto látek se dostaly do ovzduší, půdy a vody v důsledku úniků a řízeného požáru, který záchranné složky iniciovaly, aby zabránily výbuchu některých nádrží. Gaye a jeho kolegy zajímalo, jak mohly tyto úniky ovlivnit úroveň kontaminace atmosféry a hydrosféry celé Severní Ameriky, pročež zkoumali vzorky srážek, které byly odebrány z 260 různých oblastí kontinentu v prvních dnech a týdnech po havárii v East Palestine.
Měření vědců ukázala, že kontaminace se rozšířila mnohem dále než do okolí dotyčné lokality nebo na území státu Ohio. Ekologové našli stopy chlóru ve velkém množství vzorků dešťové vody a sněhu, které byly odebrány na území 16 států USA a také některých provincií Kanady, tedy na celkové ploše 1,4 milionu kilometrů čtverečních.
V těchto vzorcích vědci našli nejen velké množství chlóru, jehož sloučeniny byly přepravovány ve vagónech vykolejeného vlaku, ale také ultravysoké podíly amonných a vápenatých iontů a různých dusičnanů. Vědci předpokládají, že některé z těchto iontů a molekul se do sedimentu nedostaly ze samotných nádrží, ale z pěnidel, kterými se záchranáři zpočátku snažili uhasit požár. Následná pozorování ukážou, jak uvolnění těchto látek do sedimentů ovlivní ekologickou situaci v Severní Americe, uzavřeli ekologové.
(cik)