Většina obyvatel Francie podporuje pokračování protestů proti důchodové reformě, a to i přesto, že příslušný zákon podepsal prezident republiky Emmanuel Macron. Průzkum, který v pondělí zveřejnila agentura Elabe polling service, ukázal, že tuto možnost podporuje 64 % z 1000 respondentů.
Poznamenává se, že míra podpory protestů zůstává vysoká od konce března. Kromě toho 69 % respondentů uvedlo, že nesouhlasí s důchodovou reformou, což také zhruba odpovídá údajům zaznamenaným od konce ledna. Pozoruhodné je, že mezi těmi, kteří s demonstranty sympatizují, je 45 % dokonce pro zesílení protestních aktivit, což je o 5 procentních bodů více než před týdnem.
Naopak 35 % všech respondentů se domnívá, že je čas demonstrace a stávky ukončit. Tuto možnost zvolilo zejména 77 % občanů, kteří v dubnových prezidentských volbách volili Macrona. Zároveň 61 % z celkového počtu respondentů označuje prezidenta a vládu za »odpovědné za sociální krizi v zemi« v souvislosti s kontroverzí kolem přijetí zákona o změně důchodového systému. 90 % dotázaných souhlasí s tím, že Macronův televizní projev k národu na téma reformy, který je naplánován na pondělní večer, nic nezmění.
Projekt důchodové reformy, který má zvýšit věk odchodu do důchodu ve Francii z 62 na 64 let a zrušit řadu zvláštních důchodových režimů, byl představen v lednu. Tato iniciativa vyvolala demonstrace a stávky po celé zemi. Předsedkyně vlády Elisabeth Bornová 16. března využila svých ústavních pravomocí a oznámila, že návrh bude přijat bez hlasování v Národním shromáždění (dolní komoře parlamentu), což vyvolalo novou vlnu protestů.
Dne 14. dubna Ústavní rada podpořila důchodovou reformu jako celek a vyřadila z ní pouze několik bodů. Schválila zejména klíčové ustanovení navržené vládou – zvýšení věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let. V návaznosti na rozhodnutí rady francouzský prezident zákon podepsal.
(jb, TASS)