Více než 20 vojáků Burkiny Faso bylo zabito a asi 40 zraněno v důsledku útoku ozbrojenců skupiny Jamaat Nusrat al-Islam wal-Muslimin (JNIM) na město Djibo. Informoval o tom časopis Jeune Afrique s odvoláním na vojenské zdroje.
Podle burkinské agentury AIB zaútočilo 26. listopadu na Džibó asi tři tisíce ozbrojenců a pokusilo se ho dobýt, v reakci na to »během protiofenzívy armáda zabila více než 400 teroristů«. Úřady západoafrické země oficiální údaje o mrtvých a ztrátách na straně armády neuvedly. Podle Jeune Afrique však bylo při střetu s ozbrojenci zabito nejméně 22 vojáků a dalších asi 40 bylo zraněno. Někteří ze zraněných byli ošetřeni na místě, jiní byli převezeni vrtulníkem do Ouagadougou.
Zdroj publikaci sdělil, že armáda dokázala zlikvidovat pouze asi 50 ozbrojenců. Při střetu zemřeli také civilisté a obchody ve městě Djibo byly vyrabovány nebo zničeny. »Stručně řečeno, došlo ke skutečnému masakru,« řekl časopisu nejmenovaný burkinský důstojník a dodal, že počet mrtvých může ještě vzrůst.
Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) 28. listopadu uvedl, že při útoku na Džibó zabili ozbrojenci 40 civilistů a 42 dalších zranili. Organizace vyzvala, aby byli bojovníci z hnutí Jamaat Nusrat al-Islam wal-Muslimin postaveni před soud. Mluvčí OHCHR Seif Magango v Ženevě uvedl, že úmyslné útoky na civilisty, kteří se neúčastní bojů, představují válečný zločin.
Burkina Faso je od roku 2015 epicentrem teroristických aktivit v západní Africe. V zemi působí několik mezinárodních extremistických skupin. Podle nevládních organizací bylo bojovníky zabito nejméně 10 000 civilistů a vojáků. Přibližně 2 miliony lidí byly nuceny opustit své domovy. Skupina Jamaat Nusrat al-Islam wal-Muslimin, založená v roce 2017, má úzké vazby na al-Káidu.
(cik, TASS)