Sestupový modul čínské kosmické lodi s posádkou Šen-čou 13 se třemi taikonauty na palubě v sobotu bezpečně přistál v severní Číně, informovala čínská Ústřední televize.
Modul se dotkl země kolem 10.00 místního času v místě přistání v Dongfengu v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Let do vesmíru trval přibližně devět hodin.
Podle přímého přenosu téměř okamžitě dorazily pátrací a záchranné jednotky a modul byl otevřen. Všichni členové posádky byli údajně v dobrém zdravotním stavu.
Čínská agentura pro pilotované lety prohlásila misi za úspěšnou.
»Pilotovaná mise Šen-čou 13 skončila plným úspěchem,« uvedla vládní agentura v prohlášení.
Pilotovaná kosmická loď Šen-čou-13 odstartovala na vrcholu nosné rakety Čchang-čeng (Dlouhý pochod) 2F ze startovacího střediska Ťiou-čchüan na severu země 16. října 2021. Odpojila se od hlavního modulu čínské orbitální stanice Tianhe v sobotu v 00.44 pekingského času (v pátek v 19.44 moskevského času). Posádka strávila ve vesmíru 183 dní.
Čínská národní vesmírná stanice pracuje ve výšce asi 400 km nad Zemí a její životnost je více než deset let. Může pojmout tři astronauty nebo až šest osob při výměně posádky. Orbitální stanice ve tvaru písmene T, která integruje tři dokovací porty a přechodovou komoru, váží 66 tun a její celkový vnitřní prostor činí 110 metrů krychlových. Očekává se, že vesmírná stanice přejde do plného provozu v roce 2022 a bude k dispozici pro mezinárodní projekty, uvádějí čínské úřady.
(TASS)