Venkovští obyvatelé v Si-cangu mají za sebou desetiletí proměn k lepšímu

Jihozápadní čínská Tibetská autonomní oblast Si-cang, která se nachází na Čchingchajsko-tibetské náhorní plošině, známá jako střecha světa, s podporou centrální vlády a celé země zažila deset let mimořádných proměn.

Po letech úsilí dosáhli venkovští obyvatelé v Si-cangu plodných výsledků a zaznamenali zlepšení životní úrovně, přičemž jejich disponibilní příjem na obyvatele si udržoval dvouciferný růst devatenáct po sobě jdoucích let.

V roce 2021 dosáhl disponibilní příjem na obyvatele na venkově v Si-cangu 16 935 jüanů (asi 2385 amerických dolarů), což je 2,97násobek příjmu zaznamenaného v roce 2012, řekl ředitel regionálního oddělení zemědělství a záležitostí venkova Tu Ťie. Růst příjmů je celostátně nejvyšší sedm po sobě jdoucích let.

»Životní prostředí a kvalita života zemědělců a pastýřů se v posledních deseti letech výrazně zlepšily,« uvedl Tu.

Nové silnice

Díky vysokým výdajům na výstavbu železničních a silničních zařízení v Si-cangu byl podpořen rychlý rozvoj a neustále se zlepšoval život místních obyvatel. Od roku 2012 bylo podle regionálního oddělení dopravy vynaloženo více než 337 miliard jüanů jako investice do dlouhodobého majetku do dopravního sektoru v Si-cangu.

Během posledního desetiletí vytvořily tři železniční tratě na náhorní plošině tvar písmene »Y«. Nejnovější trať Lhasa-Nyingchi, první elektrifikovaná železniční trať v regionu, zahájila provoz 25. června 2021. Železniční stanice Lhasa, kde se tyto tři tratě setkávají, zaznamenala příliv cestujících z 2,24 milionu v roce 2007 na více než čtyři miliony v roce 2021. Ve městě Cosibsumgyi v prefektuře Ngari se obyvatelé vesnice Baka těší z rozvojových dividend místní infrastruktury.

»V devadesátých letech minulého století začali místní obyvatelé sázet vrby v údolí řeky a vytvořili zde školku těchto stromů. Sázení stromů se obvykle provádí v dubnu a květnu, ale vzhledem ke klimatickým podmínkám v prefektuře Ngari je v té době Cosibsumgyi často zasněženo,« řekl Oizhu Doje, který pochází z vesnice Baka. Oizhu Doje vyprávěl o době, kdy byla hora měsíc úplně zablokovaná kvůli silnému sněžení, což bránilo přepravě malých stromků ven.

Koncem roku 2020 byla ve městě zprovozněna asfaltová silnice. »Silnice spolu s řadou příznivých politik zaručuje hladkou přepravu mladých stromků,« uvedl Oizhu Doje. Celková délka silnic v Si-cangu se podle oficiálních údajů v posledních deseti letech zvýšila o asi 55 000 kilometrů na 120 000 kilometrů, včetně více než 90 000 kilometrů venkovských silnic.

Zlepšení pohody

Zlepšená dopravní síť dále podpořila cestovní ruch v regionu. Místní venkovská krajina přilákala v průběhu roku 2021 více než 12,7 milionu turistů, což přineslo příjmy v hodnotě asi 1,6 miliardy jüanů a vytvořilo to 64 500 pracovních míst pro zemědělce a pastevce.

FOTO – CRI

V Tashi Chodanu, komunitě v oblasti Nedong Shannan, která je známá svou tibetskou operou, vystupuje třicet umělců pravidelně pro turistické skupiny.

Jednou z účinkujících je 52letá Dawa Drolma, která řekla, že během hlavní sezóny mají koncerty každý večer. Dawa Drolma a její rodina také zrekonstruovaly svůj dům na ubytování v rodině se šesti lůžky. »Během nejrušnějšího období jsou všechny pokoje plné,« řekla a dodala, že operní představení a domácí podnikání přinášejí rodině roční příjem přes 50 tisíc jüanů.

Okres Medog leží v hlubokém údolí v Himálaji a je obklopen vysokými kopci a primitivními lesy. V této oblasti byli po staletí hlavním dopravním prostředkem nosiči.

Situace se výrazně změnila v říjnu 2013 po uvedení do provozu dálnice Medog. Děti nyní mohou jezdit do školy vozidly a v případě potřeby mohou být pacienti rychle převezeni do městské nemocnice, někdy sanitkou. Nosiči už nejsou potřeba.

Díky párovému asistenčnímu mechanismu Číny vyškolilo do konce června sedm skupin více než 1300 zdravotnických odborníků z celé Číny více než 2400 místních lékařů na různých úrovních pro Si-cang. Zároveň nemocnice v Si-cangu vyslaly 1800 místních zdravotnických pracovníků do různých provincií a měst k dalšímu studiu.

Do konce roku 2021 bylo možné léčit více než 400 závažných onemocnění bez opuštění Si-cangu a více než 2400 středně závažných onemocnění, aniž by pacienti museli opustit svá města. Průměrná délka života v Si-cangu navíc stoupla z 68,2 let v roce 2015 na 72,19 let.

Revitalizace venkova

Zlepšení dopravních zařízení a telekomunikačních sítí a pokrytí kurýrními službami přispělo k rozvoji elektronického obchodu v regionu, přičemž internetový obchod a spotřeba rychle rostou. Místní speciality jsou prodávány do dalších částí Číny prostřednictvím online platforem elektronického obchodování.

V dílně v okrese Chagyab se více než třicet řemeslníků věnuje výrobě zboží ze zlata a stříbra a vedle nich jsou umístěny jejich výtvory, jako jsou pagody a vázy.

Obec Maidoi v okrese Chagyab má dlouhou historii ruční výroby zlatého a stříbrného zboží a místní řemeslné zpracování bylo zařazeno na seznam nehmotného kulturního dědictví regionu.

Tengpa Doje, který je dědic tohoto řemesla, uvedl, že vesničané dříve zpracovávali zlato a stříbro doma s nízkou účinností a kvalita produktů nebyla tak vysoká. »Díky dílně můžeme nyní sedět společně a diskutovat o výzvách, kterým čelíme, a sdílet zkušenosti, abychom s našimi produkty přilákali mladé řemeslníky i spotřebitele,« řekl.

Dílna je součástí etnického řemeslného průmyslového parku kraje, který vznikl v říjnu 2018 s celkovou investicí asi 27,2 milionu jüanů. Park s tibetskými kulturními uměleckými řemesly, jako je malba thangk a výroba zlatého a stříbrného zboží, pomohl zvýšit příjmy místních obyvatel.

Před třemi lety se k dílně připojil místní vesničan Sherab Doje. »Naučil jsem se vyrábět etnické doplňky a vydělávám nějaké čtyři tisíce jüanů měsíčně,« řekl Sherab Doje.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy