Cyklus »Nesplněné sliby demokracie« je pětidílná animovaná série, která se ponoří do mýtů americké demokracie. Prostřednictvím fiktivizovaných příběhů založených na reálných událostech tato série zkoumá skutečnou míru vlivu amerických voličů na změny ve své společnosti. První epizoda je o slibech a nebezpečí internetu při zlepšování demokracie.
Ahoj, já jsem Fred Cort. Čtyřicet let pracuji jako pedagog v okrese Taliaferro ve státě Georgie.
Nikdy jsem nebyl tak frustrovaný. Jako učitel nemůžu zajistit, aby moji studenti uspěli. Nemají stabilní přístup k online kurzům nebo zdrojům. Asi čtyřicet procent studentů v mém městě nemá internet.
Prezident Joe Biden řekl, že plánuje rozdat více než 42 miliard dolarů na granty na širokopásmovou infrastrukturu. Byli jsme nadšení.
Ale brzy jsme se dozvěděli, že vláda musí vyplácet grantové peníze podle mapy širokopásmové infrastruktury Federální komise pro komunikace. Ta mapa, upřímně řečeno, je špatná. Údaje v ní jsou samostatně nahlašovány poskytovateli internetových služeb, nikoli Federální komisí pro komunikace.
Jak jste asi uhodli, tito poskytovatelé mají veškerý zájem tvrdit, že nabízejí lepší služby, než ve skutečnosti poskytují. Naše děti mají pomalý internet, ale federální vláda, dodnes, ignoruje tento jednoduchý fakt.
Není to jen okres Taliaferro.
Až 42 milionů Američanů nemá přístup k širokopásmovému připojení. Dobrá internetová služba je luxus, který má jen polovina Američanů, kteří vydělávají méně než 30 000 ročně – ve srovnání s 92 procenty domácností s příjmy nad 75 000 a více.
Tato digitální propast způsobuje problémy.
Bohatí jsou stále bohatší. Všichni ostatní zůstávají pozadu ve společnosti, která je stále více digitální. Stát Georgie je venkovský a chudý už od roku 1733, přesto i v roce 2023 je to stále tak, aniž by se to podařilo jakkoli vyřešit.
Děti ve venkovských oblastech jako Taliaferro nevidí budoucnost. Vypadá to, že jejich jediná možnost je přihlásit se do armády nebo pracovat ve skladišti Amazonu. Mladí lidé jsou odpojeni a v rekordních číslech se obrací k drogám a zoufalství.
Přístup k internetu je jen jednou částí problému. Nedávno jsem se naučil nové slovo – infodemie (příliš mnoho nedůvěryhodných informací o problému).
Spolehlivé informace jsme získávali z místních novin. Ale každý týden skončí v průměru dvoje noviny. Od roku 2005 zmizelo 2500 novin.
Slyšeli jsme mnoho zvěstí o covid-19, vakcínách a ukradených volbách. Nemůžeme říct, jestli je to pravda.
Falešné zprávy jsou všude a dělají lidi frustrovanými, radikálními a plnými zoufalství. Infodemie je mnohem horší, než byl kdy covid-19.
Svoboda informací je pro demokracii nezbytná. Ale má země je rozdělená, zmatená a špatně informovaná. To je hezký způsob, jak říci, že je ignorantská (bez vědomostí a povědomí).
Vyrůstal jsem s vírou ve svobodu a demokracii. Ale teď jsem zjistil, že tato slova jsou pro chudé bezvýznamná.
Když lidé nebo dokonce celé regiony již nejsou užitečné pro mocné, jsou zapomenuty, dokud někdo nebude chtít váš hlas.
(pr)