Vláda Spojeného království navrhuje stanovit limit počtu uprchlíků přijímaných do země každý rok. Uvedla to v úterý šéfka britského ministerstva vnitra Suella Bravermanová, která vystoupila v Dolní sněmovně britského parlamentu.
»Nový návrh zákona by zavedl parlamentem stanovený roční limit počtu uprchlíků vstupujících do země bezpečnými a legálními cestami, které může Spojené království přijmout,« uvedla. Opatření by podle ní zajistilo dobré fungování azylového systému na základě kapacity místních úřadů ubytovat uprchlíky a poskytnout jim bezplatné veřejné služby a další podporu.
Při představování návrhu zákona, který má zpřísnit boj proti nelegální imigraci, Bravermanová uvedla, že ilegálové připlouvající do Spojeného království na nafukovacích člunech přes kanál La Manche budou ze země okamžitě vyhoštěni. Výjimky budou uděleny pouze nezletilým, osobám s vážnými zdravotními problémy a těm, kteří jsou ve své domovské zemi ve skutečném nebezpečí. Všichni ostatní budou buď vráceni do své domovské země, nebo odvezeni do třetí země, například do Rwandy, s níž má království dohodu o ubytování nelegálních migrantů po dobu vyřizování jejich žádostí o azyl.
»Každý, kdo vstoupí do země nelegálně, bude zadržen a urychleně vyhoštěn,« zdůraznila ministryně. Bravermanová uvedla, že nový návrh zákona umožní zadržet nelegální přistěhovalce na prvních 28 dní bez možnosti propuštění na kauci nebo odvolání. Doufala, že návrh zákona nakonec urychlí proces vyhošťování nelegálních migrantů. Šéfka ministerstva vnitra dodala, že zadržování nelegálních přistěhovalců ve Spojeném království stojí daňové poplatníky 6 milionů liber (7,1 milionu Kč) denně. Podle jejího názoru se nelegální migrace do země stala neudržitelnou a více než 160 000 žadatelů o azyl čeká na rozhodnutí ve svém případu.
Kromě toho Bravermanová oznámila, že nelegální migranti nebudou moci využívat ustanovení zákonů proti modernímu otroctví, aby se vyhnuli vyhoštění. Zároveň připustila, že nemůže učinit konečné prohlášení o slučitelnosti návrhu zákona se zákonem o lidských právech z roku 1998. V důsledku toho britská média naznačila, že v případě přijetí návrhu zákona hrozí vládě království žaloba ze strany aktivistů za lidská práva.
Pomoc uprchlíkům
Britská ministryně vnitra prohlásila, že Spojené království musí vždy podporovat nejzranitelnější lidi na světě. Z tohoto důvodu Spojené království od roku 2015 vyhovělo přibližně půl milionu žádostí o azyl, včetně toho, že umožnilo 160 000 Ukrajinců, 150 000 Hongkongců a 25 000 Afghánců usadit se v zemi.
»Podle některých odhadů může na základě našich stávajících zákonů požádat o ochranu 100 milionů lidí na celém světě. Řekněme si to jasně: přicházejí k nám,« zdůvodnila ministryně myšlenku omezení počtu přijímaných uprchlíků. »Potřeba reforem je jasná, je třeba naléhavých řešení.« Britský premiér Rishi Sunack a francouzský prezident Emmanuel Macron budou 10. března v Paříži jednat o větší spolupráci v boji proti nelegální migraci, uvedla Bravermanová vzhledem k tomu, že mnoho nelegálních přistěhovalců se k břehům království dostává právě přes Francii.
Problém nelegálního přistěhovalectví
Podle oficiálních statistik britského ministerstva vnitra se počet nelegálních přistěhovalců, kteří se přes kanál La Manche dostávají do Spojeného království, v posledních pěti letech neustále zvyšuje, a to navzdory slibům vládnoucí Konzervativní strany, že se nelegální imigrací bude zabývat. V roce 2018 bylo zaznamenáno 299 takových případů, v roce 2019 1 800, v roce 2020 již 8 400 případů využívajících nelegální námořní cestu a v roce 2021 28 500 případů. V loňském roce se počet zvýšil o 60 % na 45 700.
Bravermanová v úterý upozornila, že většinu ilegálů (74 %) v roce 2021 tvoří muži mladší 40 let, kteří byli dostatečně bohatí na to, aby zaplatili zločineckým gangům tisíce liber, aby se dostali do Spojeného království na nafukovacím člunu přes kanál La Manche. Sunak již dříve uvedl boj s ilegály jako jeden z pěti hlavních cílů svého kabinetu.
(jb, TASS)