Představitelé členských států Evropské unie (EU) se v pátek sešli v Granadě na neformálním summitu, aby projednali budoucí strategii bloku a jeho rozšíření.
Podle španělského předsednictví Rady EU se diskuse týkají budoucí strategické agendy na období 2024-2029 a příprav na další rozšíření bloku.
Rozšíření EU je proces, v jehož rámci se státy připojují k 27člennému bloku poté, co splní řadu politických a ekonomických podmínek. V současné době má status kandidátské země osm zemí, včetně několika zemí západního Balkánu, Ukrajiny a Moldavska, ale každá z nich prochází jinou fází procesu sbližování se s EU.
Španělsko v současné době zastává rotující šestiměsíční předsednictví Rady EU. Úřadující španělský premiér Pedro Sanchez uvedl, že jeho země byla vždy otevřena rozšíření, ale poznamenal, že přijetí těchto nových členů by přineslo »mnoho vnitřních problémů«.
Předseda Evropské rady Charles Michel ve svém projevu na summitu uvedl, že vedoucí představitelé EU se budou zabývat klíčovými otázkami budoucnosti bloku, včetně strategické agendy. Rozšíření označil za »zásadní téma« a uvedl, že kandidátské země musí provést reformy, zatímco EU by se měla také připravovat.
Ve svém průvodním dopise Michel uvedl, že setkání v Granadě určí směr, kterým se bude EU ubírat, a definuje její směřování a cíle pro nadcházející roky.
»Toto setkání má značný význam: Nejenže povedeme konstruktivní dialog o nejnaléhavějších otázkách, kterým naše Unie v současné době čelí, jako je migrace, ale toto setkání představuje začátek důležitého procesu úvah o budoucích prioritách naší Unie,« uvedl.
Španělsko je spolu s Itálií, Kyprem, Maltou a Řeckem jednou z pěti středomořských zemí čelící největšímu migračnímu tlaku z Afriky. V souvislosti s nedávným přílivem migrantů k evropským břehům bude jedním z hlavních bodů programu neformálního summitu rozprava o paktu EU o migraci, uvedlo španělské předsednictví.
(Xinhua)