Ve věku 87 let zemřel italský politický veterán, zakladatel a stálý předseda strany Forza Italia (Vpřed Itálie) Silvio Berlusconi, který třikrát stál v čele vlády, informoval v pondělí deník Corriere della Sera.
Začátkem dubna, poté co byl hospitalizován se zápalem plic, vyšlo najevo, že trpěl chronickou myelomonocytární leukémií (na jejíž podkladě se u něj rozvinula plicní infekce). Politik byl na tuto nemoc léčen chemoterapií. Berlusconi tehdy strávil více než měsíc v milánské nemocnici San Raffaele, než byl 9. června znovu přijat.
Do nemocnice přišlo všech jeho pět dětí. První kondolence politikovým blízkým začaly přicházet od spolupracovníků i politických odpůrců.
Berlusconi se narodil 29. září 1936 v Miláně. Sám se vypracoval, když se po více než dvaceti letech úspěchů ve stavebnictví a telekomunikacích dal na politiku a v roce 1994 se poprvé stal premiérem. Napoprvé se mu podařilo udržet u moci jen krátce, po svém druhém zvolení v roce 2001 si svůj post udržel po celé předepsané pětileté období. Potřetí se stal premiérem v roce 2008. Toto premiérství skončilo v roce 2011, kdy byl v důsledku nepříznivých finančních ukazatelů země nucen odstoupit.
Téměř od počátku své politické kariéry byl Berlusconi pronásledován soudními a vyšetřovacími orgány. Byly proti němu zahájeny desítky, ne-li stovky vyšetřování na základě různých obvinění, od podvodů a korupce až po vazby na mafii. Pouze jeden soudní proces – s jeho společností Mediaset za podvod – skončil rozsudkem o vině a trestu, který byl nakonec změněn na sociální práce. To však vedlo k tomu, že musel opustit Senát, do nějž byl zvolen, a také mu na několik let zablokovalo cestu k aktivní politické činnosti. Přesto vždy zůstal v čele své strany Itálie vpřed, která je nyní součástí vládní koalice.
Celkově je »Berlusconiho věk« spojen s dvaceti lety italské politiky, kterou zcela proměnil, a to i díky využití komunikačních nástrojů. Berlusconi byl odpůrcem komunismu a zastáncem liberálního kapitalistického modelu. Pod jeho vedením se však skupina sedmi zemí rozšířila na skupinu G8 za účasti Ruska.
Doma měl Berlusconi vždy velkou vrstvu příznivců a ještě větší vrstvu těch, kteří ho nenáviděli. Postupem času, s nástupem dalších politiků nové generace, se však Berlusconiho činnost začala přehodnocovat. A dokonce i jeho odpůrci se na něj začali dívat shovívavěji. A málokdo nesouhlasí s tím, že Berlusconi zanechal v italských dějinách výraznou stopu, ať už pozitivní, nebo negativní.
(jb, TASS)