Počet protestujících proti důchodové reformě ve Francii se v úterý vyšplhal na zhruba 740 tisíc. Informovala o tom televizní stanice BeFem s odvoláním na ministerstvo vnitra.
Protesty se konaly ve 214 francouzských obcích. Akce v rámci desátého dne akcí proti důchodové reformě doprovázela bezprecedentní bezpečnostní opatření. Podle francouzského ministra vnitra Geralda Darmanina zajišťovalo bezpečnost během nich po celé zemi přibližně 13 000 policistů a četníků, z toho 5500 v Paříži.
Jen pařížská policie oznámila, že se shromáždění proti důchodové reformě zúčastnilo více než 90 000 lidí, informoval o tom televizní kanál BAE-NM. Při předchozí demonstraci policie uvedla, že do ulic vyšlo asi 119 tisíc lidí, podle odborů šlo ale téměř o půl milionu lidí. Při kontrole osob, které se chtěly shromáždění zúčastnit, a také po střetech během demonstrace bylo zadrženo 22 osob.
Odboráři vy Lyonu pak dokonce tvrdí, že počet demonstrantů oproti minulé akci narostl. Úřady pak podle nich podhodnocují počet demonstrantů zhruba trojnásobně.
Naproti tomu v Bordeaux v departementu Gironde na jihozápadě Francie na náměstí Victoire takzvaní demonstranti již nejméně týden údajně v rámci protestů okupují lékařskou fakultu univerzity. Asi stovka mladých lidí, kteří si zakrývají obličej černými šátky a šálami, zablokovala vchod do budovy, brání lidem ve fotografování dění a na pokusy o rozhovor s nimi reaguje agresivně. Radikálové prý ale nejsou studenty univerzity, mnozí z nich pocházejí z jiných evropských zemí a nemluví francouzsky.
Policisté z místního oddílu republikánské bezpečnosti (speciální jednotka francouzské policie), kteří byli v úterý nasazeni k zajištění pořádku na demonstracích proti důchodové reformě, se prý nemohli dostat dovnitř, protože, jak řekl agentuře TASS jeden z policistů, »skupina, která fakultu obsadila, se nedopouští fyzického násilí vůči policii«.
Další protesty proti důchodové reformě ve Francii se plánují na 6. Dubna, informovala francouzská odborová konfederace. Má se jednat o jedenáctý protest proti zvyšování věku odchodu do důchodu v zemi.
V polovině ledna představila francouzská premiérka Elisabeth Borneová návrh reformy, která má do roku 2030 zvýšit věk odchodu do důchodu z 62 na 64 let. Návrh rovněž počítá se zvýšením minimálního důchodu na 1 200 eur a se zrušením řady zvláštních důchodových režimů v různých odvětvích.
(cik, TASS)