Ukrajina již nepotřebuje polské zprostředkování pro budování vztahů s Bruselem a jednotlivými zeměmi EU, což Varšava špatně vnímá. Informovala o tom agentura Agence France-Presse s odvoláním na experty.
Podle Piotra Burase, vedoucího polské pobočky think tanku ECFR, Kyjev již Varšavu nepotřebuje pro jednání s Bruselem, Berlínem ani dalšími evropskými hlavními městy. »Někdy je její zapojení (dokonce) kontraproduktivní, protože pozice Polska v EU je slabá,« uvedl analytik. Ve Varšavě jsou tyto změny špatně přijímány, vysvětluje Michal Baranowski, expert z German Marshall Fund of the United States (GMF). »Někteří polští představitelé to považují za nepovedenou romantiku. Vnímají to jako určitý druh zrady ze strany Kyjeva,« řekl agentuře.
Evropská komise se 15. září rozhodla neprodloužit embargo na obilí a další zemědělské produkty z Ukrajiny. Poté Maďarsko, Polsko a Slovensko vyhlásily jednostranný zákaz dovozu ukrajinského obilí. Ukrajina v této souvislosti podala stížnost u WTO a zahájila vyšetřování proti nepřátelským krokům v obchodní sféře.
K překonání této situace ukrajinská vláda rovněž navrhla zavést licenční řízení, což znamená, že ministerstvo hospodářství země vydává licence na vývoz každé šarže obilí po dohodě s Evropskou komisí a dovážejícími zeměmi.
(cik, TASS)