Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech, informovala v tiskové zprávě slovenská horská záchranná služba. V období od roku 2014 v horách nikdy nepřišlo o život více než 40 lidí. Záchranáři upozorňují, že část z těchto nešťastných případů měla společné to, že turisté se vydali do náročného terénu mimo značné stezky, měli nedostatečné vybavení nebo jen málo zkušeností.
V této souvislosti připomněli úmrtí trojice polských horolezců pod Kotlovým štítem ve Vysokých Tatrách. Loni v lednu se do hor vypravili s výstrojí, která nebyla v dobrém stavu, pohybovali se mimo obvyklé sestupové trasy a pro pohyb v takovém terénu neměli výcvik.
Nejvíce lidí, 23, zemřelo ve Vysokých Tatrách, což je nejvyšší počet za poslední roky. Nadprůměrně vysoký počet turistů loni zahynul také na Malé Fatře. V zimě turisté umírali po uklouznutí na sněhu nebo ledu často mimo značené cesty. Kromě náročného terénu může pro turisty v horách znamenat hrozbu i počasí, zejména v létě jde o bouřky provázené blesky. Při nich loni přišli o život turisté na Malé Fatře nebo pod horou Kriváň ve Vysokých Tatrách. Laviny si loni vyžádaly pět lidských životů.
Horská záchranná služba uvádí, že úrazy se v horách nevyhýbají ani lidem, kteří v nich žijí nebo pracují. Loni zemřeli například lesní dělníci na Velké Fatře, pastevci na Malé Fatře nebo jeden pracovník lyžařského střediska.
(čtk)