Izraelské údery na pásmo Gazy vedly ke zničení více než tisíce domů. Uvádí to zpráva Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).
»Více než 1000 domů v Gaze bylo zničeno a dalších 560 bylo vážně poškozeno a nedá se v nich žít. Dalších 12 630 domů bylo rovněž poškozeno,« uvádí se ve zprávě.
Údery vyhnaly z domovů již více než 263 000 lidí, což představuje 40% nárůst od 10. října.
Všech 13 nemocnic v pásmu Gazy funguje v omezeném režimu kvůli nedostatku léků a pohonných hmot. S obtížemi v přístupu k pitné vodě se potýká 650 000 lidí. Sedm vodovodních zařízení bylo poškozeno.
Jediná elektrárna v Pásmu Gazy přestala fungovat kvůli vyčerpání zásob paliva. Jak informoval televizní kanál Al Hadath, dodávka elektřiny v enklávě byla zcela přerušena.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví v Gaze řekl, že »zdravotnickému vybavení na jednotkách intenzivní péče hrozí úplné zastavení«. Varoval také, že »zastavení provozu lednic v márnicích by mohlo vést k ekologické katastrofě«.
Šéf úřadu pro elektřinu palestinské enklávy Zafar Melhem zase varoval, že zastavení provozu jediné elektrárny v pásmu Gazy by paralyzovalo všechny humanitární instituce v enklávě, včetně nemocnic, a také vodárenskou stanici. Agentura požádala celé mezinárodní společenství, stejně jako Agenturu OSN pro pomoc a práci pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě, aby »vyvinuly tlak na Izrael a zabránily mu ve využívání otázky elektřiny v konfliktu«, řekl Melhem a zdůraznil, že rozhodnutí o přerušení dodávek elektřiny »porušuje mezinárodní humanitární právo«.
Generální tajemník OSN Antonio Guterres hovořil o nutnosti dodávat potraviny a vodu do pásma Gazy a také vyzval k humanitárnímu přístupu do palestinské enklávy.
»Životně důležité zásoby, včetně paliva, jídla a vody, musí být dodány do Gazy. Rychlý a neomezený humanitární přístup je nezbytný,« řekl novinářům.
Generální tajemník vyzval k »okamžitému propuštění všech Izraelců držených jako rukojmí v Gaze«. Řekl také, že asi 220 000 Palestinců pobývá v 92 zařízeních Agentury OSN pro pomoc a práci palestinským uprchlíkům na Blízkém východě (UNRWA), kteří zde mají azyl.
»Sídla OSN, všechny nemocnice, školy a kliniky by se nikdy neměly stát cílem útoků,« je přesvědčen. »Civilisté musí být vždy chráněni. Mezinárodní humanitární právo musí být respektováno a ctěno,« zdůraznil Guterres.
(jb, TASS)