Evropská unie stále nemá jednotný názor na to, zda by neuznané Kosovo mělo mít možnost vstoupit do EU, uvedl pro agenturu TASS generální ředitel ruské Rady pro mezinárodní záležitosti Andrej Kortunov.
Již dříve prezident celosvětově neuznaného Kosova Vjosa Osmani prohlásil, že Priština podá do konce tohoto roku žádost o vstup do EU. S tímto prohlášením vystoupila v úterý před summitem EU – západní Balkán v hlavním městě Albánie.
»V EU zatím neexistuje jednotný názor na nezávislost Kosova. V Evropské unii je řada zemí, které Kosovo jako nezávislý stát neuznávají. Otázka vstupu Prištiny do EU je poměrně složitá. Velkou otázkou zůstává, zda je tento potenciální uchazeč samostatným subjektem,« řekl Kortunov. »Existují také některé otázky týkající se dodržování standardů EU ze strany Kosova, zejména regulačního rámce a demokratických institucí, včetně otázky dodržování práv etnických menšin, zejména kosovských Srbů. Existuje mnoho překážek, které činí vyhlídky Kosova na členství v EU otázkou poměrně vzdálené budoucnosti,« dodal expert.
Ukrajinský precedens
Kortunov se domnívá, že žádost Kosova o členství v EU může být prostředkem nátlaku na Brusel. Priština počítá s podporou v konfrontaci s Bělehradem. Nejen Kosovo, ale i další země usilující o vstup do EU mezitím zintenzivnily své úsilí poté, co Ukrajina získala status kandidátské země EU.
»Samotný případ podání žádosti je prostředkem k vyvíjení určitého tlaku na Brusel. Kosovo vidí ve svém potenciálním členství v EU řešení všech svých problémů a způsob, jak získat větší podporu v konfrontaci s Bělehradem. Je to další krok ve složité diplomatické hře, která se na západním Balkáně odehrává,« řekl.
»V jistém smyslu jde o ‚balkánskou odpověď‘ na rozhodnutí EU udělit Ukrajině preferenční status pro přípravu na přijetí do EU. Se vší pravděpodobností budou ostatní země, které se již staly kandidáty na vstup do Evropské unie nebo jsou získání tohoto statusu docela blízko, využívat ukrajinského precedentu k prosazování svých vlastních evropských ambicí,« uzavřel Kortunov.
(cik)
Kosovo by agresoři měli vrátit Srbsku. To pak případně může vstoupit do EU, bude-li o to stát.