Čína v posledních deseti letech každoročně vysílá do zdravotnických zařízení v Tibetu a Sin-ťiangu lékaře ze špičkových nemocnic v celé zemi, což výrazně zlepšilo lékařské služby v obou regionech, uvedla na tiskové konferenci Národní zdravotnická komise (NHC).
Země vyslala do nemocnic v Tibetské autonomní oblasti a Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang více než 2500 lékařských talentů na vysoké úrovni, pomohla vyškolit více než 1000 lékařských týmů, 5800 zdravotnických pracovníků a vyškolila více než 10 000 zdravotnických pracovníků na různých úrovních v obou regionech, uvedl Li Dačuan, zástupce ředitele Úřadu zdravotnické správy NHC.
Zdravotnická pomoc byla poskytnuta osmi velkým nemocnicím v Tibetu, respektive osmi v Sin-ťiangu, uvedl Li a dodal, že v loňském roce bylo do programu zařazeno dalších 13 veřejných nemocnic na okresní úrovni v Tibetu.
Díky programu se zdravotnické služby v obou regionech neustále zlepšují a místní obyvatelé se těší vyšší úrovni zdravotnických služeb, uvedl mluvčí NHC Chu Čchiang-čchiang.
V roce 2020 dosáhla průměrná délka života obyvatel Tibetu 72,19 let, uvedl Li, zatímco v roce 2013 to bylo 68,17 let. Ve stejném roce dosáhla průměrná délka života v Sin-ťiangu podle místních zdravotnických úřadů 74,42 let.
Za poslední tři roky se úmrtnost matek v Tibetu snížila o 19,5 % a kojenecká úmrtnost klesla o 35,3 %, uvedl Li. Do konce roku 2021 dosáhla míra vyléčení kriticky nemocných pacientů v nemocnicích, které obdržely pomoc v Tibetu, 89 procent, poznamenal.
V Sin-ťiangu byla v osmi nemocnicích, které obdržely lékařskou pomoc, zřízena nebo modernizována řada klíčových oborů, které mohou podle Liho léčit 332 kritických onemocnění a 1914 běžných nemocí.
(pr)