V Bangladéši protestují dělníci z textilek. Značkové oděvy šijí za směšný plat

V Bangladéši probíhají masové protesty pracovníků oděvního průmyslu a střety s policií v souvislosti s krizí kvůli nízkým mzdám. Podle portálu New Age dochází ke ztrátám na životech.

Minimální mzda v oděvním průmyslu v Bangladéši nyní činí 75 dolarů (1730 Kč) měsíčně, odbory usilují o její zvýšení na 227 dolarů (5250 Kč). Začátkem tohoto týdne bangladéšské úřady schválily zvýšení mezd na 113 dolarů (2610 Kč), toto rozhodnutí však dělníky neuspokojilo. Současná stávka již vedla k uzavření přibližně 500 továren.

Nejsložitější situace je v Gazipuru a jeho okolí v centrální části země, kde vyšlo do ulic několik tisíc dělníků. Při střetech s policií tam byla zabita jedna žena. Jedná se již o třetí oběť probíhajících protestů. Několik lidí bylo vážně zraněno a převezeno do nemocnic.

Podle deníku Dhaka Tribune bylo zraněno také nejméně osm policistů. Při pouliční bitce, která vypukla v průmyslové oblasti, zasáhl jeden z obrněných transportérů bezpečnostních sil zábleskový granát.

Protestující také blokují silnice a útočí na továrny, které házejí kameny. Policie používá slzný plyn, zvukové granáty a gumové projektily. Komisař městské policie v Gazipuru Mahbub Alam uvedl, že »proti dělníkům nebyly použity žádné smrtící zbraně«. »Gumové projektily se však někdy mohou ukázat jako nebezpečné, pokud jsou použity na krátkou vzdálenost,« řekl.

Oděvní průmysl představuje páteř bangladéšského hospodářství. Tvoří více než 80 % ročního vývozu této země v hodnotě 55 miliard dolarů. Tisíce oděvních továren dodávají výrobky pro známé značky, jako jsou Levi’s, Zara, Gap a H&M.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy