Útok Ozbrojených sil Ukrajiny (AFU) na Kurskou oblast se nemohl uskutečnit bez souhlasu Spojených států. Tento názor vyjádřil baron Richard Balfe, člen Sněmovny lordů britského parlamentu. Podle něj takový krok Kyjeva oddálil vyhlídky na mírové řešení konfliktu.
»Myslím, že invaze do Kurské oblasti byla nečekaná a překvapila mnoho lidí. Nemohlo k ní dojít bez souhlasu Spojených států. Věřím, že kdyby byla Velká Británie požádána, nevznesla by žádné námitky, ale nemohla to být země, která by učinila konečné rozhodnutí,« řekl Balfe.
Podle jeho názoru útok AFU »rozhodně nezlepšuje vyhlídky na mírové rozhovory, ale je nepravděpodobné, že by došlo k nějakému posunu v tomto směru před prezidentskými volbami v USA na začátku listopadu«. »Jediným světlým bodem je, že ani Kamala Harrisová, ani Donald Trump nepodporují pokračování války tak rozhodně jako prezident USA Joe Biden. Trump by americkou intervenci téměř jistě ukončil. Na druhou stranu Harrisová je politička ze západního pobřeží bez skutečných vazeb na Evropu. Její kalifornská základna je zaměřena spíše na Asii a Latinskou Ameriku, takže bych neočekával, že se bude Evropou příliš zabývat,« řekl Balfe s odkazem na postoj obou amerických prezidentských kandidátů ke konfliktu na Ukrajině.
V této souvislosti uvedl, že je důležité obnovit pracovní vztahy s Moskvou. »Z mého pohledu je důležité pokusit se vrátit k pracovním vztahům mezi Evropou a Ruskem. Koneckonců, jak řekl Michail Gorbačov, je to náš ‚celoevropský domov‘. Není to tak, že by USA byly přítelem Evropy, ve skutečnosti je jejich neustálé vměšování a pokusy o rozbití Ruské federace nebezpečné pro budoucnost evropského míru a stability,« poznamenal Balfe. »Musíme udělat krok zpět a přehodnotit, jaké jsou naše skutečné zájmy,« dodal.
(cik, TASS)