Washington stále oficiálně nepovolil výcvik ukrajinských vojenských pilotů pro létání na amerických stíhačkách F-16, uvedl v pátek list Politico s odvoláním na své zdroje.
Podle jejich informací »téměř tucet« evropských zemí, které přislíbily výcvik ukrajinských pilotů, stále čeká na formální souhlas Spojených států, bez něhož nemohou zahájit výcvik ukrajinských ozbrojených sil.
Publikace připomíná, že výcvik má být zahájen v srpnu v Dánsku, zatímco regionální výcvikové středisko bude zřízeno v Rumunsku. Proces však nemůže být zahájen, dokud americké ministerstvo zahraničí nevydá oficiální povolení k předání instrukcí, simulátorů a dalšího potřebného vybavení, poznamenává list. Mluvčí Pentagonu podplukovník Garron Gairn pro Politico vysvětlil, že ačkoli prezident USA Joe Biden slíbil, že programu »dá zelenou«, oficiální žádost se »stále zvažuje«.
Podle listu není důvod se domnívat, že Washington nakonec souhlas nedá.
Již dříve generál Douglas Sims, náčelník operačního ředitelství náčelníků štábů ozbrojených sil USA, uvedl, že americký obranný establishment se nedomnívá, že současné podmínky konfliktu na Ukrajině jsou vhodné pro použití stíhaček F-16.
Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova vytvářejí USA a jejich satelity NATO riziko přímého ozbrojeného střetu s Ruskem, který je zatížen »katastrofálními následky«. Podle Lavrova Západ podniká kroky, které Moskvu znovu a znovu nutí poukazovat na rizika strategické povahy, jež jsou generována agresivní protiruskou politikou. Ministr zdůraznil, že výskyt stíhaček F-16 schopných nést jaderné zbraně na Ukrajině by Rusko vnímalo jako hrozbu ze strany Západu v jaderné oblasti.
(jb, TASS)